Με νικητή τον Ολυμπιακό επί του Ατρομήτου έληξε ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Ελλάδος με σκορ 2-1.

Ατρόμητος – Ολυμπιακός 1-2 (OTE TV-ΣΚΑΪ)

To «φιλμ» του αγώνα

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε

3′ Πρώτο σουτ από τον Μιραλάς. Η μπάλα στα χέρια του Ιτάνζ.

7′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τζιμπούρ μέσα από την περιοχή προσπάθησε να σκοράρει, όμως ο Ιτάνζ απομάκρυνε τη μπάλα.

15′ Κίτρινη στον Οικονόμου για μαρκάρισμα πάνω στον Αμπντούν.

18′ Νέα ευκαρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης σέντραρε από τα δεξιά, ο Ιτάνζ απέκρουσε ασθενώς και ο Μακούν με πολύ δύναμη σούταρε από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα άουτ.

21′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Μήτρογλου μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση, έχοντας πάνω του δύο παίκτες, σούταρε με δύναμη άουτ.

24′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Φυτανίδης προσπάθησε να απομακρύνει τη μπάλα και ανάτρεψε τον Μανιάτη.

26′ Ο Χολέμπας έστειλε τη μπάλα άουτ από την γραμμή του πέναλτι. Το 0-0 παραμένει.

29′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό! Ο Τζιμπούρ νίκησε τον Ιτάνζ με σουτ από το ύψος της περιοχής, μετά το γύρισμα του Τοροσίδη.

32′ 67%-33% η κατοχή για τον Ολυμπιακό.

36′ Κίτρινη στον Φυτανίδη για μαρκάρισμα στον Μιραλάς.

38′ Ο Τοροσίδης έπιασε την κεφαλιά στην άμυνα του Ατρόμητου κι έστειλε τη μπάλα άουτ.

39′ Απάντησε ο Ατρόμητος. Ο Μπρίτο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

49′ Σουτ από τον Σκόνδρα. Άουτ η μπάλα.

56′ Γέμισμα του Ορμπάιθ, γυριστή κεφαλιά του Μέλμπεργκ και η μπάλα φεύγει άουτ.

57′ Έχει ρίξει τον ρυθμό του ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο.

58′ Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σουτ του Επστάιν. Λίγο έξω η μπάλα.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο.

63′ Κίτιρνη και στον Ιγκλέσιας.

63′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Τάτου ο Καραμάνος.

68′ Κίτρινη κάρτα στον Ορμπάιθ

72′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Αμπντούν ο Φετφατζίδης.

76′ Γκολ για τον Ατρόμητο. Ο Ιγκλέσιας ισοφαρίζει σε 1-1!

77′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μπρίτο ο Σφακιανάκης.

83′ Aλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Μακούν ο Φουστέρ.

85′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ σούταρε από το ύψος της περιοχής και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις. Αν δεν αλλάξει το σκορ ακολουθεί η παράταση.

90’+ Γυριστή κεφαλιά από τον Τζιμπούρ, αποκρούει εξ’ επαφής ο Ιτάνζ.

Τέλος του αγώνα. Στην παράταση το παιχνίδι.

Ξεκίνησε η παράταση

91′ Διαμαρτυρήθηκαν για χέρι οι παίκτες του Ολυμπιακου. Ο Τόμας του Ατρόμητου πρωταγωνιστής της φάσης.

93′ Μεγάλη ευκαρία. Ο Μιραλάς απέναντι από τον Ιτάνζ, αλλά μαρκαρισμένος πλάσαρε άουτ.

96′ Ο Ορμπάιθ με φάουλ απείλησε την εστία του Ιτάνζ. Ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

98′ Τρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ζουέλα στη θέση του Ιγκλέσιας.

99′ Ο Φετφατζίδης από τα πλάγια συνέκλινε προς την περιοχή και σούταρε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Ιτάνζ.

102′ Κίτρινη κάρτα στον Σκόνδρα.

103′ Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα ο Μοντέστο, έξω ο Μανιάτης.

Τελείωσε το πρώτο μέρος της παράτασης

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της παράτασης

111′ Τετ-α-τετ με τον Ιτάνζ βγήκε ο Μιραλάς, όμως ο Τόμας τον ανέκοψε. Η φάση δημιουργήθηκε όταν ο Οικονόμου γλίστρησε και ο Φετφατζίδης έκλεψε τη μπάλα.

112′ Κίτρινη στον Τόμας

114′ Αποβλήθηκε ο Μάκης Αγγελίνας από τον πάγκο του Ατρόμητου. Τον ακολούθησε και ο Μίοντραγκ Μένταν. Και οι δύο είναι βοηθοί του Γιώργου Δώνη.

116′ Λάθος του Κάρολ, όμως ο Σφακιανάκης δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά από πολύ μακρινή απόσταση.

119′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Ιτάνζ και σκόραρε το 2-1 για τους Πειραιώτες. Η σέντρα έγινε από τον Τοροσίδη.

Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-2 (OTE TV-ΣΚΑΪ)