Κατά τη διάρκεια του τελευταίου 24ωρου λόγω των έντονων καιρικών φαινομένων που εκδηλώθηκαν στην Αττική, η Πυροσβεστική Υπηρεσία δέχτηκε 390 κλήσεις για παροχές βοηθείας. Άμεσα συγκροτήθηκαν 50 συνεργεία με 100 πυροσβεστικούς υπαλλήλους, οι οποίοι επενέβησαν και προσέφεραν βοήθεια για τις εξής περιπτώσεις:
-120 αντλήσεις υδάτων,
-13 κοπές δέντρων,
-9 απεγκλωβισμούς ατόμων από αυτοκίνητα, κυρίως στις περιοχές, Καματερό, Ίλιον και Περιστέρι.
Επίσης χθες κατά τις μεσημβρινές ώρες, εκδηλώθηκαν ισχυρές βροχοπτώσεις στις περιοχές Θουρίας, Σπερχογείας και Αντικαλάμου του Νομού Μεσσηνίας. Η υπηρεσία έλαβε 30 κλήσεις για άντληση υδάτων από υπόγεια κυρίως κατοικιών και επιχειρήσεων, πραγματοποιώντας 20 αντλήσεις υδάτων με 4 συνεργεία αποτελούμενα από 12 πυροσβεστικούς υπαλλήλους.