Ο Κριστιάν Μεδίνα στο 90+16 ‘(!) σκόραρε και επέτρεψε στην Αργεντινή να αποφύγει την ήττα στην πρεμιέρα της απέναντι στο Μαρόκο (2-2), στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου, με το οποίο άρχισε η αγωνιστική δράση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, δύο ημέρες πριν από την τελετή έναρξης της Παρασκευής (26/7).

Μέχρι το λεπτό εκείνο (16΄των καθυστερήσεων) το Μαρόκο είχε προκαλέσει αίσθηση απέναντι στην Αργεντινή (νικήτρια του τουρνουά το 2008 και 2004) στο «Geoffroy-Guichard», στο Σεντ Ετιέν (2ος όμιλος), δημιουργώντας απόσταση δύο γκολ.

Με την ομάδα του Μασεράνο αγωνίστηκε και ο μέσος του Ολυμπιακού Σαντιάγκο Έσε (έγινε αλλαγή στο 71’ με τον Φερνάντες), ο οποίος μάλιστα έκανε την ασίστ ου Σιμεόνε, με το οποίο η Αργεντινή μείωσε σε 2-1.

Ο Σουφιάνε Ραχίμι, μετά από ασίστ του Μπιλάλ Ελ-Καννούς, έβαλε μπροστά τους Αφρικάνους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ ήταν εκείνος που νωρίς στην επανάληψη (50’) έκανε διπλασία το προβάδισμα (2-0) από το σημείο του πέναλτι. Την παράβαση εξέτασε ο Σουηδός διαιτητής Νίμπεργκ στο VAR για επιθετικό φάουλ.

Η Αργεντινή μειώνοντας το σκορ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι που τελικά κατάφερε στο 106’ με τον Μεδίνα.

Στο 51ο λεπτό ο Ραχίμι με εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 68′ ο νεοεισελθόντας Σιμεόνε μείωσε σε 2-1 για το συγκρότημα του Μασεράνο.

Στο 16ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Αργεντίνοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον Μεντίνα, μετά από μία φάση διαρκείας με δύο δοκάρια.

Αργεντινή-Μαρόκο 2-2

Γκολ: 45+2′, 51′ Ραχίμι (Μαρόκο), 68′ Σιμεόνε (Αργεντινή), 90+15′ Μεντίνα (Αργεντινή)

Κίτρινες: Άκομαχ (Μαρόκο), Ελ Κανούς (Μαρόκο), Ελ Ουάχντι (Μαρόκο), Ραχίμι (Μαρόκο)

Κόκκινες:

Αργεντινή: Ρούλι, Γκαρσία, Ντι Σεσάρε, Οταμέντι, Σολέρ Μπαρέτο, Μεντίνα, Έσε, Ζενόν (54′ Σιμεόνε), Αλμάδα, Μπελτράν (69′ Gondou), Άλβαρες

Μαρόκο: Μουνίρ, Χακίμι, Μπουκαμίρ, Ταργκαλίνε, Ελ Ουάχντι, Ρίτσαρντσον, Ελ Αζουζί, Άκομαχ (59′ Εζαλζουλί), Μπεν Σεγκίρ, Ελ Κανούς, Ραχίμι