Από τη Ρόδο ξεκίνησε φέτος το πανελλήνιο πρωτάθλημα φουσκωτών σκαφών Offshore και, όπως ήταν αναμενόμενο, το θέαμα ήταν συναρπαστικό, τόσο την πρώτη μέρα του circuit όσο και τη δεύτερη της κατηγορίας offshore. Στην κατηγορία Sport 200 συμμετείχαν πέντε πληρώματα, τρία από Ρόδο, ένα από Λέρο και ένα από την Κρήτη. Τελικά, οι Καλαφατάς – Συβρίογλου με σκάφος Technohull 688 (κινητήρας Mercury) κατέκτησαν την πρώτη θέση, έχοντας κερδίσει τους συνολικά 200 βαθμούς από Circuit και Offshore. Ακολούθησαν οι Κτιστάκης – Παπαουτσάκης με Top Line 640 (δέχθηκαν και ποινή 20 βαθμών) και οι Κέλης – Κολιός με Rib Eye 810.

Οι νικητές της Sport 300 οι Σέρρας – Γκάτσος με Sea Quest 760

Στην κατηγορία Sport 300, οι Σέρρας – Γκάτσος με Sea Quest 760 (κινητήρας Mercury) δεν δυσκολεύτηκαν να κερδίσουν και τους δύο αγώνες, αλλά οι βαθμοί που πήραν ήταν 180 (αντί για 200), εξαιτίας ποινής που τους επιβλήθηκε, επειδή δεν εμφανίστηκαν με αγωνιστικές φόρμες στην απονομή. Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Οικονόμου – Δερτιλής και Μαρκόπουλος – Παπαρηγόπουλος, αμφότεροι με Top Line. Στη συγκεκριμένη κατηγορία συμμετείχαν 8 σκάφη.

Την κατηγορία 2×300 κέρδισαν Γραμματικάκης – Σταράκη με Top Line

Τέλος, στη μεγάλη κατηγορία των 2×300 η νίκη πήγε στους Γραμματικάκης – Σταράκη με Top Line (κινητήρες Mercury). Ακολούθησαν οι Τσουλουχόπουλος – Πετράτος με Technohull και Γιακουμής – Χατζηγιαννάκης με Top Line. Αισθητή ήταν η απουσία των πρωταθλητών Χαλκιόπουλους – Μπρόκου που είχαν κατακτήσει τον τίτλο τα τελευταία πέντε χρόνια.