Στην Αυστραλία συνεχίστηκε το Σαββατοκύριακο 17-18 Απριλίου το παγκόσμιο πρωτάθλημα Air Race. Οι κορυφαίοι ακροβάτες – πιλότοι του κόσμου έδωσαν ραντεβού στο Perth και τελικά ο Hannes Arch ήταν ο θριαμβευτής της δεύτερης αερομαχίας. Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη του Αυστριακού, ο οποίος ωστόσο δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του τοπικού ήρωα Matt Hall.

Ενώπιον 140.000 συμπατριωτών του, που κατέκλυσαν τις όχθες του ποταμού Swan στο Perth, ο Αυστραλός έκανε τον αγώνα της ζωής του, καταλαμβάνοντας τελικά τη δεύτερη θέση. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Paul Bonhomme, καταφέρνοντας έτσι να διατηρήσει και τα ηνία στη βαθμολογία. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2009 έφτασε τους 22 πόντους, μετά τις δύο πρώτες στάσεις του φετινού πρωταθλήματος, και είναι πλέον τέσσερις μπροστά από τον τέταρτο στη χώρα των καγκουρό, Nigel Lamb. Ο Arch, ο οποίος έχασε έδαφος με τον πρόωρο αποκλεισμό του στο Abu Dhabi, ανέβηκε στους 14 βαθμούς και πλέον ισοβαθμεί με τον Hall στην 3η θέση.

Ανέβασε ψηλά τον πήχη

Ο Αυστραλός ήταν η μεγάλη αποκάλυψη της μάχης με το χρονόμετρο, τα αδυσώπητα G και τους ανταγωνιστικούς αντιπάλους, αφού η πτήση του στο Final 4, την τελική δηλαδή διαδικασία του αγωνιστικού τριημέρου στο Red Bull Air Race, ανέβασε πολύ ψηλά τον πήχη. Ο Hall πέτυχε την καλύτερη του επίδοση στην εναέρια πίστα, την κατάλληλη στιγμή! Με τα χρονόμετρα να σταματούν στο 1:26.51, η πίεση μεταφέρθηκε στους τρεις αντιπάλους του. Πρώτος επιχείρησε να του κλέψει την πρωτιά ο Lamb, αλλά, μάταια, σε αντίθεση με τον Hannes Arch. Ο πρωταθλητής του 2008 πραγματοποίησε αλάνθαστη πτήση, κινούμενος με «χειρουργική» ακρίβεια ανάμεσα από τους πυλώνες που οριοθετούν τη διαδρομή και ολοκλήρωσε την πτήση του με χρόνο 1:26.03. Αυτό τον έφερε μπροστά από τον Hall, αλλά απέμενε ένας ακόμα πιλότος που δεν ήταν άλλος από τον «αιώνιο» αντίπαλο του Arch, τον Bonhomme. Ο «ήρεμος Βρετανός» ξεκίνησε εντυπωσιακά την προσπάθειά του, αλλά ένα λάθος στον τέταρτο και τελευταίο τομέα της εναέριας διαδρομής τον έριξε στην 3η θέση.

Ο επόμενος γύρος του Red Bull Air Race διεξάγεται στο Rio de Janeiro της Βραζιλίας, στις 8 – 9 Μαΐου.