Στην ανανεωμένη πίστα της Σπερχειάδας του Ν.Φθιώτιδας πραγματοποιήθηκε στις 13 Ιουνίου ο τέταρτος αγώνας του Πανελληνίου ΜΧ με το θερμόμετρο να αγγίζει τους 36, γεγονός όμως που δεν εμπόδισε το πλήθος των θεατών να κατακλίσει την πλαγιά της ανανεωμένης διαδρομής. Οι συμμετοχές ήταν πολλές και ο συναγωνισμός έντονος σε όλες τις κατηγορίες σε μια πραγματικά απαιτητική πίστα.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙEΣ ΑΡΧΕΙΟΥ Στην κατηγορία ΜΧ1 κυριάρχησε ο περσινός πρωταθλητής Π.Κουζής (ΥΑΜ) με δεύτερο τον ταχύτατο Χ.Φωτόπουλο (ΚΤΜ) που άφησε τον Δ.Βαγγελάκο(ΥΑΜ) και Μ.Σκύβαλο(ΗΟΝ) να μάχονται για την τρίτη θέση.

Στην ΜΧ2 η μάχη που άναψε ανάμεσα στον Σ.Κοσμά(ΥΑΜ) και τον Α.Τσαρνά(ΚΑW) ήταν αν μη τί άλλο αμφίρροπη καθώς οι δυο τους έχουν καταλάβει την κορυφή της βαθμολογίας με τον περσινό πρωταθλητή από τη Χαλκίδα να διατηρεί μικρό προβάδισμα έντεκα βαθμών από τον Τσαρνά. Στην τρίτη θέση της κατηγορίας τερμάτισε ο Β.Ζαχαρίου(ΚΤΜ) από τα Βρασνά που έδειξε ότι μπορεί να κερδίσει, αυτή όμως δεν ήταν η μέρα του. Στην ΜΧ3 άνετος νικητής ήταν ο Κ.Τζώρας (ΚΑW) που πλέον βλέπει τίτλο. Η πιο απολαυστική επίδοση της ημέρας ήταν στην κατηγορία Junior MX85 από το Μ.Κρητικό jr (ΥΑΜ) που έγραψε με τη μικρή μοτοσικλέτα του χρόνους αντίστοιχους των νικητών της ΜΧ3. Επόμενο ραντεβού για το Πανελλήνιο ΜΧ στην πανοραμική πίστα του Λιτόχωρου στις 11 Σεπτέμβρη.