Παρότι έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0 από τον Ατρόμητο, χάρη στα πέναλτι του Αναστασάκου στο 51’ και του Μήτρογλου στο 64’ ο Εργοτέλης ισοφάρισε σε 2-2, το παιχνίδι για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Οι Κρητικοί που αγωνίζονταν από το 48’ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Καβουσάκη, ισοφάρισαν με τέρματα των Γιοβάνοβιτς (74΄) και Κατσικοκέρη (80΄).

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που κύλησε υποτονικά ο Ατρόμητος είχε την εδαφική υπεροχή, χωρίς να δημιουργεί πολλούς κινδύνους. Ο Δώνης κράτησε στον πάγκο μερικούς ποδοσφαιριστές για να τους ξεκουράσει, ενόψει του δεύτερου ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας, κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς πήρε «φωτιά». Στο 48ο λεπτό ο Καραμάνος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Κυριακίδη, κέρδισε τη μπάλα και βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Καβουσάκη. Μετά από ένα διάστημα δισταγμού και συζήτησης με τον βοηθό, ο διαιτητής Κομίνης καταλόγισε πέναλτι και απέβαλε τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη. Ο Αναστασάκος ευστόχησε στο 51΄ από την άσπρη βούλα και άνοιξε το σκορ, ενώ και το 2-0 του Ατρόμητου σημειώθηκε επίσης με πέναλτι. Ο Μήτρογλου ανατράπηκε καθαρά από τον Πίρσον και από τα έντεκα βήματα σημείωσε το 2-0.

Ο Εργοτέλης μείωσε στο 74΄, με τον Γιοβάνοβιτς να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Φραγκουλάκη, και η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 80΄. Ο Λεάλ σέντραρε και ο Κατσικοκέρης βγήκε πρώτος στη μπάλα και πλάσαρε στην κίνηση, «γράφοντας» το 2-2.

Το τελευταίο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Γιαλούση, ο οποίος επιχείρησε ένα τάκλιν πάνω στον Οικονόμου και ο τελευταίος τον βρήκε άθελά του με το γόνατο στο πρόσωπο. Ο ποδοσφαιριστής του Εργοτέλη διακομίστηκε στο νοσοκομείο και η ομάδα του έμεινε με εννέα παίκτες, καθώς ο Νίκος Καραγεωργίου είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του.

Εργοτέλης – Ατρόμητος 2-2 (Νοva Highlights)

Γκολ: 74′ Γιοβάνοβιτς, 80′ Κατσικοκέρης – 51′ πεν. Αναστασάκος, 63′ πεν. Μήτρογλου

Κίτρινες κάρτες: Γιοβάνοβιτς, Φεαγκουλάκης, Πίρσον, Κατσικοκέρης, Καραγκούνης, Ιγκλέσιας

48′ Καβουσάκης

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου):
Καβουσάκης, Τζανακάκης, Χίμπλινγκερ, Κυριακίδης (58′ Λεάλ), Γιοβάνοβιτς, Φεαγκουλάκης, Γιαλούσης, Μπέτο (73′ Χαντί), Κατσικοκέρης, Κουτσιανικούλης, Καρέλης (51′ Πίρσον).

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης):
Ιτάνζ, Τόμας, Γιαννούλης (64′ Οικονόμου), Φυτανίδης, Επστάιν, Σφακιανάκης, Νάστος, Αναστασάκος, Δημούτσος (73′ Καραγκούνης), Ιγκλέσιας, Καραμάνος (60′ Μήτρογλου).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Νίκος Καραγεωργίου (προπονητής Εργοτέλη): «Κάναμε μεγάλη προσπάθεια και πήραμε έναν βαθμό σε ματς που έμοιαζε χαμένο. Περάσαμε πολύ δύσκολη και κακή εβδομάδα. Πρώτη φορά αγωνιζόμαστε με τη σημερινή ενδεκάδα, παρόλα αυτά πήραμε το αποτέλεσμα. Δεν ολοκληρώσαμε την παραμονή μας σήμερα, πιστεύω ότι θα την ολοκληρώσουμε την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη στο ματς με τη Δόξα, όπου ελπίζω να έχουμε τους παίκτες μας ετοιμοπόλεμους. Καμιά φορά, όταν μένεις με παίκτη λιγότερο, σου βγαίνει το πάθος και η ψυχή. Το σημαντικό είναι ότι αντιδρούμε για δεύτερη φορά έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα. Εμείς ποτέ δεν είχαμε τέτοια διαιτησία σε εκτός έδρας παιχνίδι. Ο κόσμος έσπρωξε την ομάδα στα κρίσιμα. Όταν ο Λεάλ άρχισε να κουτσαίνει, ο κόσμος ήταν αυτός που με την παρότρυνσή του, του έδωσε τη δύναμη να βγάλει τη σέντρα για το 2-2».

Γιώργος Δώνης (προπονητής Ατρόμητου):
«Προέχει η υγεία του Γιαλούση και ελπίζω το παιδί να μην έχει κάτι το σοβαρό. Μέχρι το 70΄ κάναμε μία από τις καλύτερες φετινές μας εμφανίσεις σε εκτός έδρας παιχνίδι. Είχαμε σωστή ανάπτυξη και τον έλεγχο του ρυθμού. Από εκεί και πέρα, όμως, χαλαρώσαμε και πιστέψαμε ότι το ματς είχε τελειώσει. Και το κάναμε αυτό, παρότι απέναντί μας είχαμε μία ομάδα που έπαιζε την επιβίωσή της. Μπράβο στον Εργοτέλη για την εικόνα που έβγαλε στο τελευταίο εικοσάλεπτο και τις καθυστερήσεις. Ο ημιτελικός του Κυπέλλου είναι πολύ σημαντικός για εμάς, αλλά οι παίκτες μου πρέπει να τον ευχαριστηθούν και όχι να αγχωθούν. Ο,τι κι αν συμβεί, ο Ατρόμητος έχει κάνει μία πολύ αξιόλογη πορεία φέτος».

Eπιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης