Η Αργεντινή επανέλαβε το θρίαμβο που πέτυχε στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004 και στέφθηκε “χρυσή” Ολυμπιονίκης στο ποδόσφαιρο και στο Πεκίνο. Οι “μπιανκοσελέστε” νίκησαν στον τελικό με 1-0 τη Νιγηρία, χάρη στο τέρμα του Ντι Μαρία στο 58ο λεπτό και άφησαν τους Αφρικάνους με το ασημένιο.

Οι Λατινοαμερικάνοι προσπάθησαν από την αρχή του αγώνα να επιβάλλουν το ρυθμό τους, αλλά η αφόρητη ζέστη και η υγρασία δεν της το επέτρεψε. Από την άλλη η Νιγηρία κράτησε το μηδέν στην άμυνά της και είχε θετική παρουσία στο περισσότερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αργεντινή μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη και ευτύχισε να ανοίξει το σκορ στο 58ο λεπτό. Ο Ντι Μαρία με εξαιρετικό πλασέ του πάνω από τον Αμπρούσε Βανζέκιν πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και χάρισε στη χώρα του το χρυσό μετάλλιο.

Νιγηρία (Σαμσόν Σιασία): Βανζέκιν, Οκόνκβο, Άπαμ, Αντελέγιε, Καϊτά, Ομπίνα, Άιζακ (70′ Έκπο), Αζιλόρε, Οκορόνκβο (64′ Ανισέμπε), Αντεφέμι, Οντεμβινγκί.

Αργεντινή (Σέρχιο Μπατίστα): Ρομέρο, Γκαράι, Μονζόν, Ζαμπαλέτα, Γκάγκο, Ρικέλμε, Ντι Μαρία (88′ Μπανέγκα), Παρέχα, Μασεράνο, Μέσι (90′ Λαβέτσι), Αγουέρο (79′ Σόσα).

Διαιτητής: Βίκτορ Κάσαϊ (Ουγγαρία)