Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 του μπάσκετ πήρε ο Ολυμπιακός, ο οποίος αφού ξεπέρασε το χαλαρό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο, στη συνέχεια ανέβασε στροφές και επικράτησε με το ευρύ 96-60 στην Καβάλα.

Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη έφτασε έτσι τους 6 βαθμούς και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη οι γηπεδούχοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους.

Η Καβάλα ξεκίνησε με όρεξη το παιχνίδι και κατάφερε με το τέλος της πρώτης περιόδου να προπορεύεται στο σκορ με 19-17. Όμως στη συνέχεια ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» και με τον Μίλος Τεόντοσιτς να δίνει το έναυσμα προσπέρασε και ξέφυγε στο σκορ. Μάλιστα στο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν φτάσει να προηγούνται με 45-32.

Από εκεί και πέρα η διαφορά άρχισε να αυξάνεται και στο 30’ ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 75-44 υπέρ του Ολυμπιακού.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους. Για την Καβάλα ο Λιθουανός Γκούστας σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 32-45, 44-75, 60-96.

Καβάλα (Κώστας Πιλαφίδης): Αλεξάντερ 7 (1), Στεφανίδης 7, Αγγελόπουλος 6 (1), Χαφ 3 (1), Ουέιντ 7, Σιλντς 5 (1), Σιγκούνας 2, Τσέρανιτς 6, Γκούστας 17 (1).

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5, Παπανικολάου 8 (1), Τσίλντρες 4, Βούιτσιτς 10, Μπέβερλι 4, Τεόντοσιτς 20 (3), Σλούκας 15 (3), Κλέιζα 11 (3), Βασιλόπουλος 7 (1), Γλυνιαδάκης 5, Σχορτσιανίτης 7.