Μια πολύ σημαντική ευκαιρία να “καθαρίσει” την πρόκριση για το Μουντιάλ από την τέταρτη κιόλας αγωνιστική του ομίλου έχασε η Εθνική, η οποία δεν παρουσιάστηκε ανάλογη των προσδοκιών και της κρισιμότητας του αγώνα και έχασε με 2-1 από την Ελβετία στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ ξέροντας ότι το Ισραήλ, λίγο πριν είχε αφήσει δύο πολύτιμους βαθμούς στη Λετονία, μετά το ισόπαλο 1-1, θα μπορούσε με νίκη να φτάσει τους 12 βαθμούς και να “σφραγίσει” από τώρα το εισιτήριο για τη Νότια Αφρική.

Αντ’ αυτού, παρουσιάστηκε ιδιαίτερα νωχελική και μη μπορώντας να επιβάλει το ρυθμό της, άφησε τους Ελβετούς να κάνουν το παιχνίδι τους.

Πλέον, το παιχνίδι της πρόκρισης ξεκινά από το μηδέν, αφού η Ελλάδα παραμένει στην πρώτη θέση με 9 βαθμούς, αλλά η διαφορά από την Ελβετία και το Ισραήλ ψαλιδίστηκε. Οι Ισραηλινοί ακολουθούν ένα βαθμό πίσω και η Ελβετία βρίσκεται στην τρίτη θέση με 7.

Στο πρώτο μέρος η Ελλάδα δεν ξεκίνησε με τον  καλύτερο τρόπο και έδωσε χώρο στους Ελβετούς. Μόλις στο 6’ ο Μπαρνέτα εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Δέλλα και έκανε το σουτ, αλλά ο Σεϊταρίδης με προβολή παραχώρησε το κόρνερ. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Χαλκιάς εξουδετέρωσε το μακρινό βολέ του Φράι.

Η πρώτη καλή στιγμή της Ελλάδας ήρθε στο 22ο λεπτό με τον Μπασινά να εκτελεί το φάουλ, χωρίς όμως να ανησυχεί τον Ντιέγκο Μπενάλιο. Στο 27’ η Ελλάδα υποχρεώθηκε σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Σωτήρης Κυργιάκος τραυματίστηκε και στη θέση του πέρασε ο Χρήστος Πατσατζόγλου. Πέντε λεπτά αργότερα ο Σαμαράς έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Στο 42’ το “Γ. Καραϊσκάκης”… πάγωσε, καθώς η Ελβετία κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τοροσίδη και του Αβραάμ Παπαδόπουλου πάνω στον Μπεχραμί. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φράι και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελβετία έκανε το πρώτο σουτ με τον Ινλέρ. Καθώς τα λεπτά κυλούσαν και το παιχνίδι έφτανε στη συμπλήρωση της πρώτης ώρας, ο Ότο Ρεχάγκελ πέρασε τον ανέτοιμο Γιώργο Καραγκούνη στο παιχνίδι. Ο “Κάρα” έδωσε άλλη οντότητα στην Ελλάδα, η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 68΄. Ο μέσος του Παναθηναϊκού πέρασε την μπάλα στην περιοχή. Ο Χαριστέας έγινε τελικός αποδέκτης και με σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Παρά την ισοφάριση η Ελβετία με μια αντεπίθεση κατάφερε να προηγηθεί για δεύτερη φορά. Ο Γιακίν, που μόλις είχε περάσει στον αγώνα, έκανε την κάθετη μπαλιά και έβγαλε το Μπλέιζ Ενκούφο απέναντι από τον Χαλκιά. Ο Ελβετός επιθετικός… άδειασε τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ και με πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Γκολ: 68’ Χαριστέας – 42’ πεν. Φράι, 77’ Ενκούφο

Κίτρινες κάρτες: Παπαδόπουλος, Κατσουράνης – Φερνάντες, Λιχτστάινερ

Ελλάδα (Ότο Ρεχάγκελ): Χαλκιάς, Σεϊταρίδης, Τοροσίδης, Κυργιάκος (27’ Πατστζόγλου), Παπαδόπουλος, Δέλλας, Μπασινάς, Κατσουράνης, Χαριστέας, Σαμαράς (63’), Γκέκας (46’ Λυμπερόπουλος).

Ελβετία (Ότμαρ Χίτσφελντ): Μπενάλιο, Λιχτστάινερ, Γκρίχτινγκ, Έγκιμαν, Σπίχερ, Χούγκελ, Μπαρνέτα (34’ Φερνάντες), Ινλέρ, Μπεχράμι, Ενκούφο (88’ Ντερντιγιόκ), Φράι (72’ Γιακίν).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ότο Ρεχάγκελ: “Η ομάδα μου πάλεψε πάρα πολύ, δυστυχώς σε πολύ κρίσιμα σημεία δεχθήκαμε δύο γκολ. Για μένα δεν έπρεπε να είχε δοθεί το πέναλτι. Δεν υπήρχε κίνητρο σε εκείνη την φάση καθώς και οι δύο παίκτες πήγαν πάνω στην μπάλα. Ήταν μία άτυχη στιγμή για εμάς. Στο ημίχρονο είπαμε πως θα παίξουμε φουλ επίθεση και έτσι πετύχαμε το γκολ. Στη συνέχεια πάλι σε μία δύσκολη στιγμή για εμάς δεχθήκαμε το γκολ. Ίσως δεν έπρεπε να ήμασταν τόσο ανοιχτοί. Για εμάς δεν έχει αλλάξει κάτι. Είμαστε πρώτοι και στόχος μας είναι να κρατήσουμε την θέση αυτή. Τίποτα δεν πρόκειται να μας χαριστεί. Ο Πατσατσόγλου είναι ένας πολύ καλός παίκτης. Μπορεί να παίξει σ’ όλες τις θέσεις. Έπαιξε και σήμερα καλά. Αποφασίσαμε πως έπρεπε να παίξει σ’ αυτήν την θέση και αυτό έγινε. Ο Παπαδόπουλος, σήμερα είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ που δεχθήκαμε. Αυτό όμως συμβαίνει στο ποδόσφαιρο. Εκείνη την στιγμή ρωτήσαμε τον γιατρό και μας μίλησε για τράβηγμα. Πρέπει να γίνει διάγνωση για να δούμε τι έχει πάθει ο Κυργιάκος”.

Ότμαρ Χίτσφελντ: “Καταρχήν πετύχαμε τα γκολ σε καθοριστικά σημεία του αγώνα. Στα πρώτα τριάντα λεπτά είχαμε την κυριαρχία. Το ματς ήταν ισορροπημένο και τέτοια παιχνίδια κρίνονται σε λεπτομέρειες. Προηγηθήκαμε με το πέναλτι, είχαμε ευκαιρίες αλλά δεχτήκαμε την ισοφάριση. Αυτό δίνει αυτοπεποίθηση στον αντίπαλο, αλλά εμείς μπορέσαμε να πάρουμε την νίκη μετά από την πολύ ωραία προσπάθεια των παικτών μου. Η συνταγή της νίκης ήταν η συγκέντρωση στο στόχο μας. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι και μόνο αν είμασταν απόλυτα συγκεντρωμένοι θα μπορούσαμε να ανταπεξέλθουμε, όπως κι έγινε. Είμαι πολύ ευτυχισμένος και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα που πίστεψε στην νίκη, στην Αθήνα. Καταφέραμε να επανορθώσουμε μετά την ήττα από το Λουξεμβούργο και με πειθαρχία και ηρεμία φτάσαμε στις νίκες”.

Άγγελος Χαριστέας: “Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί, μπήκαμε πολύ νωχελικά και δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Οι Ελβετοί μετά το γκολ ανέβηκαν ψυχολογικά. Στο δεύτερο μέρος παίξαμε πολύ καλά. Μετά το 1-1 χαλαρώσαμε κι εμείς και οι Ελβετοί. Το παιχνίδι ήταν στα μέτρα μας. Θα μπορούσαμε να κρατήσουμε την ισοπαλία και να πετύχουμε ένα ακόμη γκολ. Όμως έγινε μία ωραία πάσα κι ένας λάθος υπολογισμός από τον Αβραάμ και ήρθε το 2-1. Το ποδόσφαιρο κρίνεται σε λεπτομέρειες και αυτή η λεπτομέρεια έκρινε το παιχνίδι. Αν το παιχνίδι έμενε στο 1-1 θα ήμασταν όλοι ευχαριστημένοι κοιτάζοντας ρεαλιστικά τη βαθμολογία. Μετά την ισοφάριση ηρεμήσαμε το ματς, αλλά χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας. Η Ελβετία με το βαθμό της ισοπαλίας θα έμενε εκτός παιχνιδιού πρόκρισης.  Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμου που άκουσε το κάλεσμά μας μετά το ματς με τη Μολδαβία. Ήρθε πολύς κόσμος και μας βοήθησε πολύ. Είναι η δύναμή μας και τον θέλουμε δίπλα μας όταν παίζουμε στην έδρα μας”.

Κώστας Χαλκιάς: “Νομίζω ότι από τη στιγμή που μείναμε πίσω στο σκορ ρισκάραμε. Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε, αλλά από μία άτυχη στιγμή δεχτήκαμε το δεύτερο γκολ και δεν είχαμε το χρόνο να αντιδράσουμε. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Οι Ελβετοί στάθηκαν τυχεροί. Έγινε μία μεγάλη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο και ασκήσαμε μεγάλη πίεση. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια. Δεν έχει χαθεί τίποτα είμαστε πρώτοι στον όμιλο. Χρειάζεται μεγάλη προσπάθεια. Τα επόμενα δύο ματς είναι πολύ σημαντικά. Δεν μένουμε εδώ και δεν τα παρατάμε. Ο στόχος παραμένει ίδιος, να πάμε στα τελικά του Μουντιάλ”.