O πρώτος τίτλος της φετινής σεζόν στο ανδρικό χάντμπολ βάφτηκε «κίτρινος». Η ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου, που διεξήχθη την Κυριακή στην Κέρκυρα, επιβλήθηκε με 27-23 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το συγκεκριμένο τρόπαιο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Ένωση ήταν ο Σπύρος Μπαλωμένος, ο οποίος πέτυχε 10 γκολ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην επιτυχία της ομάδας του.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με την κατάκτηση του φετινού Κυπέλλου η ομάδα του Αρβανίτη πήρε «εκδίκηση» από τους Θεσσαλονικείς για την ήττα που είχε γνωρίσει στον περυσινό τελικό.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι ως τα μέσα του β΄ μέρους, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και όλα να δείχνουν ότι ο τελικός θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Εντούτοις η Ένωση κατάφερε με τρία αναπάντητα γκολ να πάρει προβάδισμα 18-15 στο 46΄ και 21-17 στο 50΄, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σπύρο Μπαλωμένο, άξιους συμπαραστάτες τους Χριστόφορο Μπακαούκα και Διονύση Γεωργιάδη, και πολύ καλή εμφάνιση του Δημήτρη Καφφάτου κάτω από τα δοκάρια.

Ο ΠΑΟΚ δεν κατέθεσε τα όπλα και περίπου πέντε λεπτά πριν από τη λήξη μείωσε στο γκολ (23-22), όμως στο σημείο εκείνο έμεινε με παίκτη λιγότερο (δίλεπτο σε Τσίλη), η ΑΕΚ εκμεταλλεύθηκε την αριθμητική της υπεροχή, πέτυχε δύο σερί τέρματα και ουσιαστικά «καπάρωσε» τον τίτλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι 19΄΄ πριν από τη λήξη απειλήθηκε σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, με τους διαιτητές να αποβάλλουν τελικά με κόκκινη κάρτα τους Καφφάτο και Τσακίρη, των οποίων κρατήθηκαν και τα δελτία (που σημαίνει αυτόματη τιμωρία τουλάχιστον μίας αγωνιστικής).

Τα δεκάλεπτα: 1-2, 6-6, 10-10 (ημχ), 15-13, 20-17, 27-23

ΑΕΚ (Αρβανίτης): 10 Μπαλωμένος , 7 Μπακαούκας, 3 Αλβανός, 4 Γεωργιάδης, 1 Τσαούσης, 2 Παπαδόπουλος

ΠΑΟΚ (Υετίων): 6 Παλάσκας, 4 Σεβαστίδης, 6 Τσακίρης, 4 Τσάτσος, 3 Κοκκώνης

Όλοι οι τελικοί του κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών από το 1983, όταν καθιερώθηκε ο θεσμός:

1992 (Βέροια): Φίλιππος Βέροιας-ΓΕ Βέροιας 28-24
1993 (Βύρωνας): Ιωνικός Ν.Φ.-Αρχέλαος Κατερ. 34-33 (παράταση, κ.α. 30-30)
1994 (Μίκρα): Αρχέλαος Κατερ.-Ιωνικός Ν.Φ. 27-25
1995 (Ιλίσια): Σχολές Ξυνή-Φίλιππος Βέροιας 30-29 (Β΄ παρ., κ.α. 22-22, Α΄ παρ. 26-26)
1996 (Νεάπολη): Βριλήσσια-Αρχέλαος Κατερ. 22-21
1997 (Μετς): Αθηναϊκός-Σχολές Ξυνή 26-24
1998 (Ιλίσια): ΑΣΕ Δούκα-Αθηναϊκός 29-25 (παράταση, κ.α. 23-23)
1999 (Κιλκίς): ΑΣΕ Δούκα-ΓΑΣ Κιλκίς 21-18
2000 (Αγ.Βαρβάρα): Πανελλήνιος-Αρχέλαος Κατερ. 24-18
2001 (Λουτράκι): Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-16
2002 (Κέρκυρα): Πανελλήνιος-Ιωνικός Ν.Φ. 20-17
2003 (Ηλιούπολη): Φίλιππος Βερ.-Ιωνικός Ν.Φ. 32-31 (Β΄ Παρ., κ.α. 25-25, Α΄ παρ. 29-29)
2004 (Πάτρα): ΓΑΣ Κιλκίς-ΑΣΕ Δούκα 29-27
2005 (Κατερίνη): Αθηναϊκός-ΓΑΣ Κιλκίς 25-19
2006 (Κέρκυρα): Αθηναϊκός-Πανελλήνιος 26-24
2007 (Μετς): Φίλιππος Βερ.-Πανελλήνιος 29-26
2008 (Βέροια): ΑΣΕ Δούκα-Πανελλήνιος 25-24
2009 (Σέρρες): ΑΕΚ-Φίλιππος Βέροιας 33-31 (Β΄ παρ., κ.α. 27-27, Α΄ παρ. 30-30)
2010 (Βύρωνας): ΑΣΕ Δούκα-Βριλήσσια 26-23
2011 (Χανιά): Βριλήσσια-ΑΕΚ 19-18