Την ήττα με 30-29 από την Ουκρανία γνώρισε η εθνική μας ομάδα του χάντμπολ σε αγώνα στο πλαίσιο του διεθνούς τουρνουά της Μπρατισλάβας. Η σειρά αυτών των αγώνων αποτελεί κομμάτι της προετοιμασίας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, ενόψει της προκριματικής φάσης για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, που θα διεξαχθεί στην Ιταλία στις 15 και 16 Ιανουαρίου.

Στο ημίχρονο, η Ελλάδα έχανε με 15-11, παρουσιάζοντας μέτρια εικόνα, ενώ η Ουκρανία κατάφερε στο 40’ να ξεφύγει ακόμα και έξι γκολ διαφορά. Αργότερα, η εθνική βελτιώθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει 28-28, αλλά στο τέλος στάθηκε άτυχη, αφού δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, το σουτ του Σανίκη χτύπησε στο δοκάρι, με αποτέλεσμα να χάσει με 30-29.

Ελλάδα:
Κότσιφας, Καφάτος, Μπαλωμένος 2, Μαστορογιάννης 4, Τζιμούρτος 3, Ζαραβίνας 5, Βασιλάκης 2, Τζούφρας 2, Χαλκίδης 3, Σανίκης 3, Αλβανός 3, Σ. Παπαδόπουλος, Σαμαράς 2, Ναουμίδης, Μεγαλοοικονόμου, Γεωργιάδης, Ευαγγελίδης.

Ουκρανία:
Γιουφτσένκο 3, Πετρένκο 5, Νατ 3, Οστρούσκο 6, Κάντσεφ 5, Κρισιφκόβ 2, Ντοροτσούκ 3, Μπούρκα 3.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Ομοσπονδιακός προπονητής Παναγιώτης Ιατρούδης δήλωσε: «Αντιμετωπίσαμε την Ουκρανία, που είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, που προετοιμάζεται για τα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Γενικά σε ό,τι αφορά στην προετοιμασία μας, είμαστε σε καλό δρόμο και πιστεύω ότι θα παρουσιαστούμε πανέτοιμοι για τους αγώνες της Ιταλίας. Το θετικό είναι ότι μπορέσαμε και αντιδράσαμε στην πίεση, αλλά, όπως και στο παιχνίδι με την Σλοβακία, έτσι και σήμερα με την Ουκρανία, χαρίζουμε τη νίκη στον αντίπαλο, ενώ μπορούμε να την πάρουμε εμείς. Δεν ήμασταν όπως πρέπει στην αρχή του ημιχρόνου στα δύο παιχνίδια που δώσαμε, εδώ στη Σλοβακία, και έτσι δίνουμε το δικαίωμα να ξεφεύγουν στο σκορ και μετά να κυνηγάμε εμείς για το αποτέλεσμα».