Με ήττα ολοκλήρωσε η εθνική ομάδα χάντμπολ των Ανδρών τις «υποχρεώσεις» της στον προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2011, που έγινε στο Αθλητικό Κέντρο «Δ. Κραχτίδης» στην Δράμα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, σε αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα ηττήθηκε με 27-19 από το Αζερμπαϊτζάν, μετά από μέτρια εμφάνιση, αποχαιρετώντας έτσι με ήττα τα προκριματικά.

Η αντίπαλος της ομάδας μας, μετά το 2ο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά στο σκορ και διατήρησε διαφορά φθάνοντας άνετα στην επικράτηση.

Η εθνική μας δεν ικανοποίησε στην επίθεση, παρά μόνο κάποιες καλές στιγμές σε ατομικό επίπεδο, είχαν οι παίκτριες της, απέναντι στην σαφώς ανώτερη ομάδα του Αζερμπαϊτζάν.

Πλήγμα για το συγκρότημα του Βέλιμιρ Πένιοβιτς, αποτέλεσαν οι τραυματισμοί των Στρατάκη, Παπανικολάου στο 2ο μέρος, οι οποίοι αποχώρησαν από το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 3-3, 4-8, 6-13 (ημίχρονο), 9-18, 14-24, 19-27 (τελικό)

Δίλεπτα 5 για την Ελλάδα, 6 για το Αζερμπαϊτζάν.

Πέναλτι 4/5 για την Ελλάδα, 5/6 για το Αζερμπαϊτζάν.

ΕΛΛΑΔΑ (Πένιοβιτς): Στρατάκη 2, Δημητρίου 4, Τσομπανίδου, Παπανικολάου, Μάστακα, Λογδανίδου 4, Μπαλάφα 1, Κόρρα, Τσακάλου 4, Βαφειάδου 4, Παρασκευαϊδου, Γκέργκινα, Παπάζογλου, Μασμανίδου.

Στον άλλο αγώνα, της τελευταίας ημέρας, η Πρώην Γιουγκοσλαβική Δημοκρατία της Μακεδονίας νίκησε με 37-26 (ημίχρονο 20-13) την Ελβετία, πήρε την 1η θέση και προκρίθηκε στα τελικά της διοργάνωσης.

Η βαθμολογία του ομίλου, (Δράμα):

1) ΠΓΔΜ (90-67) 6 βαθμοί

2) Αζερμπαϊτζαν (76-74) 3 βαθμοί

3) Ελβετία (86-86) 3 βαθμοί

4) Ελλάδα (60-85) 0 βαθμοί

Μετά το τέλος του αγώνα, με το Αζερμπαϊτζάν, ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός Βέλιμιρ Πένιοβιτς, δήλωσε:

«Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των κοριτσιών κόντρα στην ΠΓΔΜ, ενώ στο παιχνίδι με την Ελβετία, δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε το γρήγορο ρυθμό που έδωσαν και εγκλωβιστήκαμε. Σήμερα με το Αζερμπαϊτζάν, επιθετικά δεν μπορέσαμε να τις κοντράρουμε, ενώ σίγουρα ο τραυματισμός των Παπανικολάου, Στρατάκη, μας επηρέασε. Πρέπει να συνεχίσουμε την δουλειά που γίνεται και φυσικά αυτό που λείπει είναι τα παιχνίδια, από τα κορίτσια. Χρειάζεται να έχουν παιχνίδια με καλύτερες ομάδες, για να βλέπουμε που βρισκόμαστε!».