Με τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ να κερδίζουν στα πρώτα τους παιχνίδι και τον ΠΑΟΚ να παίρνει σημαντική νίκη μακριά από την «Τούμπα», ο Παναθηναϊκός ήταν η μοναδική ομάδα από τις λεγόμενες «μεγάλες» της Super League, που «πέταξε» βαθμούς στην 3η αγωνιστική.

Οι «πράσινοι», που είναι από τις ομάδες που έχουν δώσει και τα τρία τους παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα, έμειναν στο 1-1 με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι, όπου αγωνίστηκε από το 3ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Ορέστη Καρνέζη. Παρά τη «γκέλα», που θα μπορούσε να είναι ακόμα και ήττα, αν δεν βρίσκονταν ο Λέτο στο 86’ να ισοφαρίσει, ο Παναθηναϊκός οδηγεί την κούρσα τους πρωταθλήματος με 7 βαθμούς.

Από την άλλη, ο Ατρόμητος που προηγήθηκε με τον Μήτρογλου θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αλλά πρόσθεσε στη συγκομιδή του το βαθμό που τον κρατά αήττητο στα τρία πρώτα του παιχνίδια για τη φετινή σεζόν.

Ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης» χρειάστηκε να σκοράρει στο 86’ με τον Πάντελιτς και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τζιμπούρ για να κερδίσει την Ξάνθη με 2-1. Οι Ακρίτες «πάγωσαν» τους «ερυθρόλευκους» με τον Μαρσελίνιο στο 14’ και ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Εντιμάρ στο 88’.

Η ΑΕΚ με το γκολ του Μάκου στο 31’ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 επί του Εργοτέλη, ενώ ο ΠΑΟΚ πήρε το «διπλό» στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιώνιου με 2-1, με τα γκολ του Αθανασιάδη (16’) και του Σαλπιγγίδη (64’). Προσωρινά ο Πανιώνιος ισοφάρισε με τον Εστογιανόφ στο 35’.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της Κυριακής στους «Ζωσιμάδες» ο ΠΑΣ Γιάννινα με τα γκολ των Μπακαγιόκο (21’), Γεωργίου (59’) και Ζαϊρί (84’) πήραν τη νίκη με 3-1 απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Στο 37’ με πέναλτι ο Τσαμπούρης ισοφάρισε προσωρινά για τους Αρκάδες.

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου, ο Παναιτωλικός πήρε σημαντική νίκη, επικρατώντας στην Κέρκυρα με 3-2. Το δεύτερό του γκολ με τη φανέλα του Αγρινίου πέτυχε ο Χαριστέας.

Ρεπό, λόγω των γνωστών «αγνώστων» ομάδων «Α» και «Β» έχουν ο Άρης και ο ΟΦΗ.

Το πρόγραμμα:

Σάββατο 17 Σεπτεμβρίου
17:15 Κέρκυρα-Παναιτωλικός 2-3 (24’ Μετίν, 90’ Μπάρκογλου – 50’ Θεοδωρίδης, 80’ Καμαρά, 84’ Χαριστέας)
19:30 Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 1-1 (53’ Μήτρογλου – 86’ Λέτο)

Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου

16:00 ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης 3-1 (21’ Μπακαγιόκο, 59’ Γεωργίου, 84’ Ζαϊρί – 37’ πεν. Τσαμπούρης)
18:15 ΑΕΚ-Εργοτέλης 1-0 (31’ Μάκος)
18:15 Πανιώνιος-ΠΑΟΚ 1-2 (35’ Εστογιάνοφ – 16’ Αθανασιάδης, 64’ Σαλπιγγίδης)
20:30 Ολυμπιακός-Ξάνθη 2-1 (86’ Πάντελιτς, 90’+ Τζιμπούρ – 14’ Μαρσελίνιο)