Πληρώνοντας την αστοχία της η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού ηττήθηκε με 70-60 την Πέμπτη από την Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, κι έτσι έχασε την ευκαιρία να πάρει απόψε το εισιτήριο για το Final 4 της Euroleague.

Οι «πράσινοι»  στον τέταρτο αγώνα της σειράς των πλέι οφ, έμειναν στη σκιά του καλού τους εαυτού και δεν μπόρεσαν να κοντράρουν τους «μπλαουγκράνα», που με αυτή τη νίκη ισοφάρισαν σε 2-2, κάνοντας εκ νέου το «break».

Πλέον τα πάντα αναφορικά με την πρόκριση στο Final 4 του Λονδίνου θα κριθεί στην πέμπτη και τελευταία αναμέτρηση της σειράς, που θα διεξαχθεί σε μία εβδομάδα (25/4) στο «Παλάου Μπλαουγκράνα», όπου η ομάδα του Πεδουλάκη θα προσπαθήσει να κάνει την υπέρβαση, προκειμένου να βρεθεί αυτή στους «4».

Χωρίς πόντο στο αποψινό ματς έμεινε ο αρχηγός του «τριφυλλιού», Δημήτρης Διαμαντίδης, ενώ αντίθετα κορυφαίος των «πρασίνων» ήταν ο Μπράμος με 15 πόντους και 4/8 τρίποντα. Πολύ καλή απόδοση είχαν επίσης ο Σχορτσανίτης με 13 και ο Λάσμε με νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (12π.-12ρ.).

Στον αντίποδα από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Ναβάρο και Τόμιτς με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

O αγώνας
Η αστοχία του πρώτου ημιχρόνου σε συνδυασμό με τα χαμένα ριμπάουντ έφεραν τον Παναθηναϊκό σε μειονεκτική θέση από το πρώτο τζάμπολ στην αναμέτρηση, που διεξήχθη στο κατάμεστο από 25.000 οπαδούς του «τριφυλλιού».

Οι κυπελλούχοι Ελλάδας «πνίγηκαν» στην άμυνα man to man της Μπαρτσελόνα και στο 5ο λεπτό βρέθηκαν στο -7 (4-11), ενώ μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο -10 (10-20), μετά από τρίποντο του Ινγκλς.

Ο Γιασικεβίτσιους έδωσε από τα 6.75 στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της (+11, 14-25 στο 13), αλλά η προσφορά του Μπράμος σε άμυνα και επίθεση (πέτυχε στο 17′ το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού), μαζί με τις εκρήξεις του Σχορτσανίτη κάτω από το καλάθι έφεραν τον Παναθηναϊκό, που κράτησε στους 27 πόντους τους Καταλανούς για περίπου 3 λεπτά, στο -4 (23-27). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-31.

Η αντεπίθεση των «πρασίνων» συνεχίστηκε μέχρι το 22′, όταν μείωσαν στους -2 (31-33), ωστόσο η άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα έφερε αποτελέσματα και οι Ισπανοί με σερί 12-0, που ολοκληρώθηκε με δύο κολλητά τρίποντα από Ουέρτας και Λόρμπεκ, εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (31-45, στο 26′), για να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +13 (38-51).

Στον… επίλογο, Ματσιούλις και Μπράμος από τα 6.75 προσπάθησαν να δώσουν νέο σύνθημα αντεπίθεσης, μείωσαν σε 50-60 στο 36′, αλλά δύο διαδοχικά «τρίποντα-μαχαιριές» του Ναβάρο κράτησαν τη διψήφια διαφορά για τους Ισπανούς (52-66, 1,5 λεπτό πριν τη λήξη) και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-31, 38-51, 60-70

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 15(3), Ματσιούλις 11(1), Ούκιτς 4, Λάσμε 12, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης, Γκιστ 4, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 13.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας 10(2), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 17(3), Γιασικεβίτσιους 5(1), Γουάλας, Ίνγκλις 5(1), Λόρμπεκ 8(2), Τζαγουάι 7, Τόμιτς 16.