Θετικό πρόσημο στο ξεκίνημα των αγώνων της, για το δεύτερο τουρνουά του 7ου ομίλου του World League στο βόλεϊ, έκανε η Ελλάδα, η οποία επεβλήθη στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο στη Θεσσαλονίκη επί του Μεξικού με 3-0, βάζοντας έτσι τις βάσεις για την εξασφάλιση της πρόκρισης στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης που θα διεξαχθεί στην Μπρατισλάβα.

Επίτευγμα που θα της προκύψει εφόσον κερδίσει και στα δύο επόμενα ματς του τουρνουά τη Σλοβακία και την Κίνα, που θα αντιμετωπίσει το Σάββατο και την Κυριακή αντίστοιχα.

Τα σετ: 25-16, 25-18, 30-28

Με την.. υπογραφή του Τζούριτς, το έργο του οποίου στήριξαν άριστα οι Τζιουμάκας, Κουμεντάκης, η Ελλάδα μπήκε δυνατά στο ματς.

Μετά τις πρώτες εναλλαγές στο σκορ (1-2, 5-4, 6-6, 7-6) προηγήθηκε με 12-10, διαφορά που ανέβηκε στο +8 (22-14), με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να βγάζει άμυνες και να είναι κυρίαρχο στο μπλοκ. Η αντίδραση από το Μεξικό ήταν σθεναρή, με συνέπεια το σετ να τελειώσει εύκολα στο 25-16.

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε αισθητά στο δεύτερο σετ, με τους διεθνείς να αποκτούν, αρχικά, διαφορά 4 πόντων (9-5), απόσταση που πήγε λίγο αργότερα στο +7 (18-11). Προβάδισμα που δε χάθηκε ως το τέλος και έμεινε στο ίδιο επίπεδο, με την Ελλάδα να κερδίζει, κάνοντας το 2-0, με 25-18.

Το Μεξικό έδειξε για λίγο τα… δόντια του στο τρίτο σετ. Πήρε αρχικά κεφάλι στο σκορ με 1-3, προβάδισμα που εξανεμίστηκε τάχιστα από την Εθνική (5-3), με τον Αρμενάκη να δυσκολεύει το σερβίς και τους Πετρέα, Φράγκο να κερδίζουν διαδοχικούς πόντους. Με επιμέρους σκορ 3-7 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου με 8-10 και λίγο αργότερα με +3 (9-12, 12-15), με τους διεθνείς να φανερώνουν πρόσκαιρα αμυντικές αδυναμίες. Βρίσκοντας, στην πορεία, η Εθνική ξανά τα πατήματά της, επενδύοντας στην επιθετική αποτελεσματικότητα των Πετρέα, Κουμεντάκη, αλλά και στην οξυδέρκεια του Αρμενάκη, προηγήθηκε με 19-18. Ακολούθησαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με την Ελλάδα να κερδίζει τελικά το σετ με 30-28, μετά από εξαιρετικό σέρβις του Τζιουμάκα και αποτελεσματικό μπλοκ των Αρμενάκη, Πετρέα.

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα (Σωτήρης Δρίκος): Τζούριτς 11 (10/16 επ.), Αρμενάκης 5 (1 μπλοκ), Πετρέας 6, Φιλίποφ 1, Στεφάνου (λ), Κοκκινάκης 3, Τζιουμάκας 6 (5 μπλοκ), Τακουρίδης, Κουμεντάκης 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ,), Φράγκος 7 (7/12 επ.), Ταμπουρατζής (λ).

Μεξικό (Χουάν Ρομπέρτο Βίλχες): Βάργκας 14 (13/23 επ.), Σεράνο, Ραγκέλ Τζ. (λ), Γκαράι, Ραγκέλ Π. 2, Μπαράχας 10 (10/18 επι.), Μαρτίνεθ 5, Αγκιλέρα 8 (7/11 επ.), Ράγια, Ντουάρτε, Ρουίζ 5