Με πέντε παιχνίδια έπεσε σήμερα η αυλαία της κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός, χωρίς να δυσκολευτεί, επικράτησε με 3-0 σετ επί του Μαρκόπουλου, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα οι φιλοξενούμενες περιορίστηκαν στην έκτη θέση.

Στην πέμπτη θέση τερμάτισε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο Πανιώνιος, μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του Πανελληνίου στη Νέα Σμύρνη, ενώ ο Απολλώνιος ολοκλήρωσε με ήττα 3-0 σετ την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, από το Ανατόλια.

Με νίκη επί της αξιόμαχης Κερατέας ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Α1 γυναικών ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης.

Ο «Γηραιός» επιβλήθηκε με 3-2 σετ της ομάδας των Μεσογείων και πήρε την τρίτη θέση, ενώ η Κερατέα τερμάτισε 7η.

Τέλος σε ένα ακόμη ντέρμπι η ΕΑ Λαρίσης πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ από τον Άρη και μαζί το ψυχολογικό πλεονέκτημα για τις αναμετρήσεις που θα ακολουθήσουν στα πλέι άουτ.