Ο Ολυμπιακός θα είναι ο αντίπαλος της ΑΕΚ στον τελικό του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1 γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» επιβλήθηκαν με 3-2 σετ του Ηρακλή, στον επεισοδιακό μεταξύ τους αγώνα, που διεξήχθη την Τετάρτη στο κλειστό του Ρέντη, κι έτσι συμπλήρωσαν τις τρεις νίκες (είχαν 2-0 στην κανονική περίοδο) που χρειάζονταν για να πάρουν το πολυπόθητο εισιτήριο.

Βέβαια μέχρι να φτάσουν στην κατάκτηση της νίκης οι παίκτριες της ομάδας του Πειραιά δεινοπάθησαν, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 σετ.

Πιο συγκεκριμένα ο Ηρακλής πήρε τα δύο πρώτα σετ και ήταν μπροστά με 23-17 και 24-20 στο τρίτο, αλλά το έχασε (!) και στη συνέχεια «παραδόθηκε».

Εν συνεχεία οι«ερυθρόλευκες» πήραν με… περίπατο το 4ο σετ, αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν και νέα ευκαιρία, στο τάι-μπρέικ, όταν προηγήθηκαν 12-8 αλλά ούτε αυτή τη φορά ήταν ικανές να προστατεύσουν την υπέρ τους διαφορά.

Τα σετ: 16-25, 23-25, 28-26, 25-12, 19-17