Σημαντικό βήμα για την πρόκρισή του στα play off του Europa League έκανε σήμερα ο ΠΑΟΚ, μετά την εκτός έδρας νίκη του με 2-1 επί της Valerenga, στην πρώτη μεταξύ τους μάχη για τον τρίτο προκριματικό της εν λόγω διοργάνωσης.

Η ομάδα του Fernando Santos μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του «Ullevaal Stadion» και μέσα σε έξι λεπτά κατάφερε να πετύχει δύο γκολ που της δίνουν προβάδισμα για την πρόκριση, εν όψει της ρεβάνς που θα διεξαχθεί στην Τούμπα.

Στο 32’ ο Lino με απευθείας εκτέλεση φάουλ παραβίασε για πρώτη φορά την εστία της Νορβηγικής ομάδας, για να έρθει έξι λεπτά αργότερα ο Muslimovic, ο οποίος με ωραίο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Στη φάση του γκολ ωστόσο, ο Βόσνιος επιθετικός του «δικεφάλου» του Βορρά τραυματίστηκε, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί δύο λεπτά αργότερα.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι «βίκινγκς» εκμεταλλευόμενοι αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ, με τον Storbeck, ο οποίος με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

• Ο αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο διεξήχθη υπό καταρρακτώδη βροχή, δυσκολεύοντας έτσι το έργο των  ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων

• Στο ίδιο γήπεδο ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει 3-0 της Λιν το 2003 για το UEFA.

Κίτρινες κάρτες: Zajic- Cirillo

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Valerenga (Martin Andresen): Perkins, Hagen (59΄ Singh), Storbæk, Nouri, Fuenmayor, Leigh (46΄ Fellah), Andresen, Hæstad, Zajić, Abdellaoui (75΄ Berre), Sæternes.

ΠΑΟΚ (Fernando Santos): Χαλκιάς, Sznaucner, Lino, Bizera, Cirillo, García, Φωτάκης, Ivić (64΄ Filomeno), Conceição, Sorlin (87΄ Μαλεζάς), Muslimović (40΄ λ.τρ. Αναστασάκος).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Fernando Santos: «Πήγαν τα πράγματα όπως τα περιμέναμε. Είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε εκτός έδρας. Το παιχνίδι είχε δυσκολίες που περιμέναμε, όμως προετοιμαστήκαμε καλά. Μπήκαμε δυνατά και συγκεντρωμένα γνωρίζοντας τα δυνατά και αδύνατα σημεία του αντιπάλου. Ξέραμε ότι η Valerenga θα μπει δυνατά για να μας βάλει στα καρέ μας.

Ελέγξαμε τον ρυθμό στα πρώτα 15 λεπτά και μετά δημιουργήσαμε και εμείς μικροευκαιρίες. Έπειτα ήρθαν καλύτερες φάσεις και βέβαια ήρθε το πρώτο γκολ που ήταν πολύ όμορφο και έδωσε μία ασφάλεια. Καταφέραμε να βάλουμε και δεύτερο γκολ και είναι κρίμα ότι χαλάρωσαν οι παίκτες και περίμεναν το τέλος του ημιχρόνου. Θα μπορούσαμε να το είχαμε αποφύγει. Το δεχθήκαμε σε πολύ σημαντικό σημείο, καθώς ίσως με 0-2 στο ημίχρονο, το παιχνίδι θα είχε λήξει έτσι.

Η Valerenga άρχισε να το πιστεύει πάλι. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν φυσιολογικό κάποια στιγμή η ομάδα να κουραστεί. Δεν βοήθησε και το γήπεδο λόγω των καιρικών συνθηκών. Είναι πιο δύσκολο για τις ομάδες που πρέπει να αμυνθούν και να βγάλουν αντεπιθέσεις. Δύσκολα θα μπορούσε να παιχτεί ποδόσφαιρο με την μπάλα κάτω. Παρ’ όλα αυτά δημιουργήσαμε πιο επικίνδυνες καταστάσεις και θα μπορούσαμε να πετύχουμε και ένα ακόμη γκολ. Είμαστε ευχαριστημένοι και από την προσπάθεια και από το αποτέλεσμα. Έχουμε όμως και ένα δεύτερο παιχνίδι στην έδρα μας. Η αγωνιστική νοοτροπία που δείξαμε ήταν πολύ καλή. Τώρα πρέπει να έχουμε την ίδια αποφασιστικότητα για να περάσουμε.

Δεν θέλω να μιλήσω για νούμερα. Είναι ένα ακόμη παιχνίδι που πρέπει να το παίξουμε και να κάνουμε αυτό που πρέπει. Η νοοτροπία των ποδοσφαιριστών ήταν αυτή που έπρεπε. Με 20 μόνο μέρες προετοιμασίας η φυσική κατάσταση δεν θα μπορούσε να είναι η καλύτερη. Όμως είχαν αποφασιστικότητα και θέληση. Τα άλλα θα έρθουν με τον καιρό. Για τον Muslimovic: Αυτή τη στιγμή και με τα μέχρι τώρα δεδομένα που έχουμε φαίνεται ότι δεν είναι κάτι πολύ σημαντικό. Εννοείται ότι θα πρέπει να περιμένουμε 24 ώρες για να έχουμε μία πιο καθαρή εικόνα. Ευχόμαστε φυσικά να μην έχει τίποτα σοβαρό για να επιστρέψει σύντομα στις δραστηριότητες μας».

Lino:  «Το πιο σημαντικό είναι η νίκη της ομάδας ανεξάρτητα με το ποιος θα πετύχει το γκολ. Σημασία έχει να κερδίζει η ομάδα. Όλη την εβδομάδα έκανα αρκετά απευθείας φάουλ. Ήταν ένα καλοχτυπημένο φάουλ που μπήκε σε αντίθεση με πέρσι με τον Ολυμπιακό όπου η μπάλα δεν μπήκα.

Η ομάδα έδειξε ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Μπορεί να μην είχαμε κάποιο επίσημο παιχνίδι στα πόδια μας αλλά είχαμε παίξει αρκετά φιλικά με όλους τους ποδοσφαιριστές να δώσανε τον καλύτερό τους εαυτό. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι αλλά έχουμε άλλο ένα στην έδρα μας με τα πανηγύρια να πρέπει να τελειώσουν σήμερα γιατί τίποτα δεν έχει τελειώσει σήμερα αφού έχουμε άλλο ένα στην έδρα μας.

Το δεύτερο γκολ μπορεί να είναι μια χαρούμενη στιγμή αλλά η υγεία του είναι πάνω από όλα. Ήταν μια δύσκολη στιγμή για τον Muslimovic. Έχουμε μιλήσει ήδη μαζί του και ευχόμαστε να τον έχουμε το συντομότερο και πάλι μαζί μας».

Bruno Cirillo: «Αυτό που μεσολάβησε ήταν ότι υπήρχε ένα σημαντικό ματς μπροστά μας με τον ΠΑΟΚ σε αυτήν την περίπτωση να ξέρει να μεταμορφώνεται προς το καλύτερο. Έχουν αλλάξει πολύ λίγα πρόσωπα σε σχέση με πέρσι. Υπάρχουν παίκτες κλειδιά που έχουν αποκτήσει εμπειρία με τον καθένα μας να ξέρει τι θέλει μέσα στο γήπεδο. Σημασία έχει στον επαναληπτικό να είμαστε προσγειωμένοι και να μην πετάμε στα ουράνια. Απλά στην Τούμπα όλα θα τελειώσουν και θα συνεχίσουμε την πορεία μας».