Η Βέρντερ Βρέμης και η Μαρσέιγ έγιναν οι πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν τη συμμετοχή στους «8» του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, απέναντι σε Σεντ Ετιέν και Άγιαξ αντίστοιχα. Οι Γερμανοί μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο «Ζοφρουά Γκισάρ» της Γαλλίας και πήραν το… εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Ο Πρεντλ στο 6’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αλέξανδρου Τζιόλη, ενώ ο Πιζάρο στο 27’ πέτυχε το 2-0. Η Σεντ Ετιέν κατάφερε να μειώσει στο 64’ με τον Μπεναλουάν, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκραξ.

Στο «Άμστενταμ Αρίνα» ο Άγιαξ κέρδισε στην κανονική διάρκεια με 2-1 τη Μαρσέιγ και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αλλά εκεί οι Γάλλοι σημείωσαν το γκολ και ισοφάρισαν σε 2-2, περνώντας έτσι στην επόμενη θέση του θεσμού. Ο «Αίαντας» άνοιξε το σκορ στο 33’ με τον Έγιονγκ Ενό, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Νιάνγκ πέτυχε το 1-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-1 με τον Σουλεϊμάνι στο 74’ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, αφού το ίδιο σκορ είχε διαμορφωθεί και στο πρώτο παιχνίδι στη Γαλλία. Εκεί ο Μέαρς σκόραρε στο 109’ και έδωσε στους Γάλλους την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Σίλβα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.