Η ΑΕΚ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Super League, καθώς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής επικράτησε 2-0 της Βέροιας στην Ημαθία. Σκόρερ χρίστηκε στο 18’ ο Μπακασέτας, που είχε και δοκάρι στο 43’ και στο 87’ ο Βάργκας, ενώ δοκάρι είχε και ο Μάναλος στο 13’.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Η ΑΕΚ έχοντας μεγαλύτερη ποιότητα, αλλά και το ρόλο του φαβορί στην αναμέτρηση μπήκε δυναμικά στο γήπεδο και έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί. Στο 13′ ο Πατίτο έβγαλε την σέντρα και ο Μάνταλος από κοντά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Λόπεθ, ενώ στην επαναφορά ο Αλμέιδα αστόχησε με το κεφάλι.

Το 1-0 δεν άργησε να έρθει. Στο 18′ ο Τάσος Μπακασέτας με απευθείας εκτέλεση φάουλ μπέρδεψε τον τερματοφύλακα της Βέροιας και άνοιξε το σκορ, ενώ δέκα λεπτά μετά η Βέροια είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν ο Σιμόες απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το σουτ του Καπετάνου. Στο 30′ ο Μπακασέτας έκανε το σουτ από καλή θέση όμως ήταν άστοχο, ενώ στο 41′ ο Αλμέιδα ζήτησε αλλαγή καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει. Δύο λεπτά μετά ο Μπακασέτας με κεραυνό τράνταξε το δοκάρι του Λόπεθ.

Η Ένωση δημιούργησε φάσεις και στο δεύτερο μέρος και αφού σκόραρε για δεύτερη φορά πήρε τη νίκη. Στο 59′ το σουτ Βάργκας πέρασε άουτ, ενώ στο 70’ το πλασέ του Μπακασέτα απομακρύνθηκε από την επέμβαση του Λόπεθ. Στο 75′ το σουτ του Βάργκας κόντραρε στον Βασιλαντωνόπουλο και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Βέροιας, ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Μπακασέτας έστρωσε στον Πλατέλλα, ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Τελικά στο 87’ ο Βάργκας σκόραρε σε μία όμορφη φάση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ που έφερε τη νίκη στην ΑΕΚ.

Βέροια – ΑΕΚ 0-2 (Novasports 2)

Γκολ: 18′ Μπακασέτας, 87′ Βάργκας
13′ δοκάρι ο Μάνταλος
43′ δοκάρι ο Μπακασέτας