Η Μπάγερν Μονάχου ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του «Βέζερστάντιον» απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης, για τη 19η αγωνιστική της Bundesliga.

Η ομάδα του Φαν Γκάαλ επικράτησε με 3-2 της αντίστοιχης του Σάαφ και πέρασε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας με 39 βαθμούς, έναν περισσότερο δηλαδή από τη Λεβερκούζεν που δοκιμάζεται αύριο στην έδρα της Χόφενχαϊμ).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Σάλκε «αυτοκτόνησε» στην έδρα της Μπόχουμ.

Η ομάδα του Μπάγκατ, μολονότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ με δύο γκολ, ισοφαρίστηκε σε 2-2, με το δεύτερο τέρμα να έρχεται στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Σέστακ.

Από εκεί και πέρα, σημαντική νίκη με 1-0 σημείωσε η Μάιντς επί του Ανόβερου, ενώ χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Νυρεμβέργη και την Άιντραχτ, οι οποίες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στην έδρα της πρώτης.

Ο Άγγελος Χαριστέας αγωνίστηκε βασικός με τους γηπεδούχους, ενώ ο Νίκος Λυμπερόπουλος αντικαταστάθηκε στο 89′ από τον Κάιο.

Βασικός αγωνίστηκε και ο Φάνης Γκέκας με την Χέρτα, η οποία «κόλλησε» στο 0-0, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη μάχη για τη σωτηρία της.

Βέρντερ (Σάαφ): Βίζε, Φριτς, Μερτεζάκερ, Νάλντο, Αμπντενούρ, Φρινγκς, Μπορόφσκι (58’ Ρόζενμπεργκ), Χαντ, Οζίλ, Αλμέιδα, Μάριν.