Το ποσό των 20.000 ευρώ καλείται να πληρώσει ο Άρης για την απρεπή συμπεριφορά των οπαδών του στο παιχνίδι του πρωταθλήματος της 19ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Από εκεί και πέρα, με χαμηλότερο πρόστιμο, τιμωρήθηκε τόσο η ΠΑΕ Ολυμπιακός, όσο και η ΠΑΕ ΑΕΚ.
Οι ποινές των ομάδων:
Α): ΠΑΕ Πανθρακικός: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της: Χρηματική ποινή χιλίων εξακοσίων ευρώ.
Β) ΠΑΕ AEK: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της: Απαλλάσσει για τη β’ πράξη και επιβάλλει χρηματική ποινή τριών χιλιάδων ευρώ για την α’ πράξη.
Γ) ) ΠΑΕ Αστέρας Τρίπολης: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της, καθώς και για υβριστικά συνθήματα των φιλάθλων της: Συνολική χρηματική ποινή τεσσάρων χιλιάδων ευρώ.
Δ) ΠΑΕ Ηρακλής: Για υβριστικά συνθήματα των φιλάθλων της: Απαλλάσσει για την α’ πράξη και επιβάλλει χρηματική ποινή τριών χιλιάδων ευρώ για τη β’ πράξη.
Ε) ΠΑΕ Θρασύβουλος: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της: Συνολική χρηματική ποινή πέντε χιλιάδων ευρώ.
ΣΤ) ΠΑΕ Λάρισα: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της: Χρηματική ποινή τριών χιλιάδων ευρώ.
Ζ) ) ΠΑΕ Ολυμπιακός: Για υβριστικά συνθήματα των φιλάθλων της, καθώς επίσης και για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της: Συνολική χρηματική ποινή τριών χιλιάδων εξακοσίων ευρώ.
Η) ΠΑΕ Άρης: Για τη συμπεριφορά των φιλάθλων της: Απαλλάσσει για την α’ πράξη και επιβάλλει συνολική χρηματική ποινή είκοσι χιλιάδων ευρώ για τις υπόλοιπες πράξεις.