Ευχαριστημένος από τη νίκη (2-1) και την εμφάνιση των παικτών του Ολυμπιακού στο εκτός έδρας παιχνίδι (2-1) με τον ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ο Λεονάρντο Ζαρντίμ.

Ο τεχνικός των Πειραιωτών πάντως στη συνέντευξη Τύπου τόνισε ότι η ομάδα του δεν έπρεπε να κατεβάσει… ταχύτητα μετά το 2-0, καθώς, όπως υπογράμμισε, έβαλε στο παιχνίδι τους γηπεδούχους «που μέχρι τότε ήταν νεκροί».

«Θέλουμε να θυμόμαστε τα 70 λεπτά που κάναμε καλό παιχνίδι και σκοράραμε δύο γκολ. Πρέπει να ξεχάσουμε όσα έγιναν μετά το 2-0.

Δεν πρέπει να εγκαταλείπουμε το παιχνίδι γιατί σήμερα ο αντίπαλος, που μέχρι τότε ήταν “νεκρός”, μπήκε και πάλι στο ματς. Αλήθεια είναι ότι μέχρι και το 2-1 δεν μας είχε πιέσει ο ΠΑΣ και το γκολ ήρθε από δικό μας λάθος. Μετά υπήρχε μια νευρικότητα, αλλά δεν ήμασταν κακοί.

Ο ΠΑΣ είναι μια ομάδα πολύ καλά οργανωμένη και δυνατή, αλλά για 70 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος» ανέφερε για το ματς στους «Ζωσιμάδες» ο Πορτογάλος τεχνικός.

Εν συνεχεία ερωτηθείς για το αν θα κάνει αλλαγές στην ενδεκάδα της ομάδας του, στο ματς της ερχόμενης Τρίτης με την Σάλκε, είπε: «Ο Ολυμπιακός δεν βασίζεται σε 11 παίκτες και έχει μεγάλο ρόστερ. Το παιχνίδι με τη Σάλκε θα είναι διαφορετικό και θα γίνουν κάποιες αλλαγές.

Πολλοί παίκτες που ήταν σήμερα στην ενδεκάδα θα είναι και στο ματς με τη Σάλκε, άλλοι όμως όχι. Ήταν προτιμότερο να παίξουν κάποιοι άλλοι ποδοσφαιριστές, αφού ο Τοροσίδης και ο Μανιάτης έκαναν δύο παιχνίδια με την εθνική ομάδα».