Νίκη-οξυγόνο, η οποία την έβγαλε από την «εντατική» της ζώνης του υποβιβασμού σημείωσε η Λάρισα.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη επιβλήθηκε με 2-1 του Ηρακλή στο «Αλκαζάρ», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super league, χάρη σε τέρματα των Ζεσούς (46’) και Ρομέου (58′).

Το γκολ, με το οποίο μείωσε η ομάδα του Σάββα Κωφίδη σημείωσε στο 77’ ο Γιάντσης.

Φτωχό σε φάσεις ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μέρος με κάποια μακρινά σουτ, που δεν προκάλεσαν την παραμικρή ανησυχία στους δύο τερματοφύλακες.

Στην επανάληψη, το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε άρδην και σε αυτό συνετέλεσε το γκολ από τα… αποδυτήρια που πέτυχε η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Πιο συγκεκριμένα, στο 47′, ο Τουάμα σέντραρε από αριστερά και ο Ζέσους αμαρκάριστος με κεφαλιά έκανε το 1-0, δίνοντας το προβάδισμα στους «βυσσινί».

Στη συνέχεια, ο Ηρακλής προσπάθησε να απαντήσει και στο 54′ έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση, ωστόσο ο Μιλάνο νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Βιέρα.

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα (58′), η ΑΕΛ ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν, από εξαιρετική μπαλιά του Μετίν, ο Ρομέου μπήκε στην περιοχή και σούταρε εύστοχα.

Στο 77′, το παιχνίδι απέκτησε νέο ενδιαφέρον, καθώς ο νεοεισελθών Γιάντσης με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1.

Ωστόσο, στα εναπομείναντα λεπτά, ο «Γηραιός», παρά την πίεση που άσκησε, δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με τη μόνη αξιόλογη φάση να δημιουργείται από πλευράς ΑΕΛ, στο 82’ με ένα σουτ του Μετίν, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Φερνάντες.