Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι κορυφής της Football League στο Αγρίνιο, καθώς Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Παππά στο 23ο λεπτό, ωστόσο ο «Άγιαξ» της Ηπείρου έφτασε στην ισοφάριση στο 74’ με τον Φουρτάδο.

Πάντως στη φάση του γκολ των φιλοξενούμενων ο Πορτογάλος επιθετικός του ΠΑΣ δεν τήρησε το fair-play, με αποτέλεσμα τα… αίματα να ανάψουν για τα καλά στα εναπομείναντα λεπτά.

Μετά τη σημερινή μοιρασιά η διαφορά των πέντε βαθμών ανάμεσα στις δύο ομάδες διατηρήθηκε κι έτσι ο «Άγιαξ» της Ηπείρου παραμένει το μεγάλο φαβορί για να τερματίσει στην πρώτη θέση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με δέκα παίκτες αγωνιζόταν από το 68′ η ομάδα του Ντεμόλ μετά την αποβολή του Τάσου Πάντου.

Παναιτωλικός (Μπάμπης Τεννές): Τζενάμο, Παλαιολόγος, Βούκοβιτς, Κούσας, Ετζενγκουέλε, Μουμίν, Ρότσα (57′ Δέντσας), Μπαϊκαρά (84′ Γκουέι), Παππάς, Θεοδωρίδης, Γκούρμα (72′ Καούνος).

ΠΑΣ Γιάννινα (Στεφάν Ντεμόλ): Κηπουρός, Ντάσιος, Βάντερσον, Πάντος, Κώτσιος, Κεϊτά, Ανδράλας (46′ Τζάνης), Ντε Βινσέντι (65′ Σιαλμάς), Πατσατζόγλου (46′ Κυριάκος), Φουρτάδο, Μπακαγιόκο.