Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα ο Πανιώνιος. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επιβλήθηκε με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, και έτσι έφτασε τους 11 βαθμούς.

Οι «κυανέρυθροι» βρέθηκαν από το 15’ πίσω στο σκορ, μετά το γκολ του Ντιμπαλά, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα ο Γουνδουλάκης κατάφερε να φέρει εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 23’ η ομάδα του Φερέρα πέρασε μπροστά στο σκορ με γκολ του Μπάλαμπάν, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Καστελιόνε στο 72΄.

Ο Πανιώνιος μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε την πρώτη του καλή ευκαιρία μόλις στο 12’ με τον Γουνδουλάκη, ο οποίος αφύλακτος έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο ο Σικαλιάς αντέδρασε σωστά και απομάκρυνε τη μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα στην πρώτη «επίσκεψη» του στα καρέ των γηπεδούχων ο ΠΑΣ Γιάννινα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Ντιμπαλά, ο οποίος μετά από σέντρα του Ντάσιου έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, κάνοντας το 1-0.

Η χαρά των φιλοξενούμενων ωστόσο κράτησε για μόλις δύο λεπτά, μιας και στην αμέσως επόμενη φάση ο Γουνδουλάκης με ψύχραιμο πλασέ έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα.

Οι παίκτες του Φερέρα αναθάρρησαν από τη γρήγορη ισοφάριση και κατάφεραν στο 23’ να ανατρέψουν το σκορ, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα, με τον Μπάλαμπαν, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Σικαλιά και έκανε το 2-1.

Ο επιθετικός μονόλογος των «κυανέρυθρών» συνεχίστηκε και στο 42΄λίγο έλειψε οι γηπεδούχοι να πάρουν «αέρα» δύο τερμάτων, ωστόσο το σουτ του Μπάλαμπαν από το ύψος του πέναλτι κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος μπήκε ορεξάτος με σκοπό να κυνηγήσει την επίτευξη ενός τρίτου γκολ, προκειμένου να καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 48’ ο Κοντοές σούταρε από καλή θέση άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα το ωραίο σουτ του Ντάσιου πέρασε δίπλα από την εστία του Μπέλιτς.

Για να φτάσουμε στο 72’ όταν ο Καστελιόνε κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη της ομάδας του. Ο Αργεντινός άσος , μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα, πετάχτηκε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, και με δυνατή κεφαλιά από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Τρία λεπτά αργότερα στον αγωνιστικό χώρο της Νέας Σμύρνης, εν μέσω επευφημιών πέρασε ο Φαμπιάν Εστογιάνοφ, ο οποίος  έκανε την πρώτη φετινή του εμφάνιση, μετά τον τραυματισμό του στην καλοκαιρινή προετοιμασία των «κυανέρυθρων».

Κίτρινες: Νικολάου – Κώτσιος, Κούσας, Βάντερσον

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Λάτκα, Ομο, Ριέρα (90΄+ Σκούφαλης), Μπάλαμπαν (75΄ Εστογιάνοφ), Καστελιόνε, Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Κοντοές, Νικολάου, Τζαβέλλας.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος): Σικαλιάς, Ντάσιος, Κούσας (57΄ Τζάνης), Κώτσιος, Κανακούδης, Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Ανδράλας, Μαϊστόροβιτς, Ντιμπαλά, Βάντερσον (74΄ Σιαλμάς).