Την τρίτη της νίκη στο TOP-16 της Euroleague σημείωσε την Πέμπτη η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες συνήλθαν από την ανέλπιστη ήττα που γνώρισαν από τον ΠΑΟΚ και, πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, επικράτησαν των Τούρκων με 82-71 σκορ στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» με την αποψινή τους επικράτηση έκαναν το 3-3 στο β΄ γύρο της διοργάνωσης και παρέμειναν σε τροχιά πρόκρισης γα τα προημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ του ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 15 πόντους. Δύο λιγότερους σημείωσε ο Πρίντεζης, που μαζί με τον Λο ήταν μεταξύ των διακριθέντων της ελληνικής ομάδας.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα αιφνιδιάστηκε στα πρώτα λεπτά από το συγκρότημα του Πιανιτζιάνι, που με καλάθια του Άντερσεν κοντά από τη ρακέτα και δύο τρίποντα του ΜακΚάλεμπ προηγήθηκε στο 5′ με 15-10.
Εντούτοις στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές και με τους Πρίντεζη και Λο να τρέχουν αιφνιδιασμούς ισοφάρισε σε 19-19, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε στο -1, καθώς οι Τούρκοι με ένα τρίποντο του Άντερσεν και ένα γρήγορο λέι απ του ΜακΚάλεμπ προηγήθηκε με 24-23 στο 10’.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με… μπροστάρη τον Λο, που πραγματοποίησε εξαιρετικό παιχνίδι επιθετικά οι Πειραιώτες βρήκαν ρυθμό και στο 17′ προηγήθηκαν με 40-33. Πάντως περίπου 2,5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έχασε τον Αμερικανό, καθώς διαπληκτίστηκε με τον Σάτο και αμφότεροι αποβλήθηκαν, παίρνοντας έτσι τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Το επεισόδιο ανάμεσα στους δύο παίκτες σημειώθηκε σε μία διεκδίκηση ριμπάουντ, μετά από άστοχο σουτ του Μπογκντάνοβιτς. Ο Σάτο τότε «κλείδωσε» το χέρι του Λο, τη στιγμή που με το αριστερό του χέρι χτυπούσε τον Αμερικανό του Ολυμπιακού στο πρόσωπο. Ο άσος των Πειραιωτών αντέδρασε, αλλά η κατάσταση ελέγχθηκε γρήγορα από την επέμβαση των ψυχραιμότερων.

Το κλείσιμο του ημιχρόνου βρήκε τους πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης στο +6 (43-37), ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έσφιξαν την άμυνα τους, και περιορίζοντας τους Άντερσεν και ΜακΚάλεμπ, εκτόξευσαν τη διαφορά.

Πιο συγκεκριμένα η ελληνική ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 21-9 και στο 28′ βρέθηκε στο +18, για το 64-46. Με την πλάστιγγα να έχει λυγίσει υπέρ της ομάδας του Πειραιά η τέταρτο περίοδος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία.

Οι Σπανούλης και Περπέρογλου έδωσαν λύσεις από την περιφέρεια, ο Άντιτς ήταν πολύ καλός στο καλάθι, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να φτάσουν σε μία άνετη νίκη. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πιανιτζιάνι ήταν να μαζέψει τη διαφορά χάνοντας έτσι από τους Πειραιώτες με 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-37, 68-49, 82-71

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 12 (1), Άντιτς 4, Σπανούλης 15 (2), Περπέρογλου 5 (1), Σερμαντίνι 8, Σλούκας 9, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 1, Πρίντεζης 13 (1), Παπανικολάου 5 (1).

Φενέρμπαχτσε (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 20 (2), Ερμις 4, Σάτο, Τρίπκοβιτς 5 (1), Αντερσεν 18 (2), Πεκέρ 2, Σαβάς, Μπατίστ, Καραμάν 2, Μπογκντάνοβιτς 20 (2).