Μετά από δύο αγωνιστικές ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε 3-1 του Ατρόμητου στην «Τούμπα». Στο 19’ ο Λίνο με απευθείας φάουλ, στο 29’ ο Βιεϊρίνια με πέναλτι και στις καθυστερήσεις ο Αθανασιάδης πέτυχαν τα γκολ του «Δικεφάλου». Για τον Ατρόμητο μείωσε ο Μπρίτο στο 60’. Να σημειωθεί ότι ο Σαλπιγγίδης την ώρα που αντικαταστάθηκε, χειροκροτήθηκε.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έκανε ένα από τα καλύτερα 45λετα για τη φετινή σεζόν. Μέχρι το 15’ οι παίκτες του Λάζλο Μπόλονι απείλησαν τέσσερις φορές και κατάφεραν στο 19’ να μετουσιώσουν την κυριαρχία τους σε γκολ. Ο Λίνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ιτάνζ και πέτυχε το 1-0.

Στο 27’ ο Αθανασιάδης κέρδισε πέναλτι σε κράτημά του από τον Ζουέλα, το οποίο υπέδειξε ο βοηθός Ακρίβος. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βιεϊρίνια, ο οποίος στο 29’ πέτυχε το 2-0. Ο Ατρόμητος από την πλευρά του είχε μία καλή στιγμή με τον Μήτρογλου στο 42’.

Ο Δώνης δεν κατέθεσε τα όπλα και στο δεύτερο μέρος γύρισε το σχήμα σε 4-4-2, με σκοπό να διεκδικήσει τη νίκη. Στο 60’ ο Μπρίτο βρήκε την ευκαιρία και με αριστερό σουτ, ένα μέτρο έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, για να μειώσει σε 2-1. Άξιο αναφοράς είναι το στιγμιότυπο του 69’, όταν ο Σαλπιγγίδης χειροκροτήθηκε, την ώρα που αντικαταστάθηκε.

Στο 74′ ο «Δικέφαλος» θα μπορούσε να σκοράρει, με τον Γεωργιάδη, όμως ο Ιτάνζ απέκρουσε σωτήρια και στο 89’ οι φιλοξενούμενοι λίγο έλλειψε να σκοράρουν, αλλά ο Κρέσιτς πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα σε σουτ του Επστάιν.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αθανασιάσης στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από την ασίστ του Βιεϊρίνια.

ΠΑΟΚ – Ατρόμητος 3-1 (Nova2)

Γκολ: 19′ Λίνο, 29′ πεν. Βιεϊρίνια, 90’+3′ Αθανασιάδης – 60′ Μπρίτο

Κίτρινες κάρτες: Μαλεζάς – Μπάλας, Πίτου Γκαρσία, Μήτρογλου, Σφακιανάκης

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι):
Κρέσιτς, Έτο, Λίνο, Τσιρίλο, Μαλεζάς, Γκαρσία, Λάζαρ (90′ Aρίας), Φωτάκης (73′ Ίβιτς), Σαλπιγγίδης (69′ Γεωργιάδης), Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης.

Ατρόμητος (Γιώργος Δώνης):
Ιτάνζ, Σκόνδρας, Τόμας, Ζουέλα, Γιαννούλης (46′ Σφακιανάκης), Τάτος, Μπάλλας, Μπρίτο, Επστάιν, Πίτου Γκαρσία (53′ Αναστασάκος), Μήτρογλου.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Λάζλο Μπόλονι: «Για μας ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, γιατί υπήρχε ένα μεγάλο χρονικό διάστημα όπου δεν μπορούσαμε να κερδίσουμε, αλλά και μέσα στη Τούμπα. Αντιμετωπίσαμε μια πραγματικά καλή ομάδα, με πολύ καλό επίπεδο τεχνικής στον άξονα, με ταχύτητα και δυνατούς ποδοσφαιριστές στην επίθεση και με παίκτες που πραγματικά έχουν ταλέντο, είναι και νεαροί και είναι πραγματικά μια ομάδα που μου αρέσει. Θεωρώ ότι η κυριαρχία μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ σημαντική και το 2-0 ήταν ένα φυσιολογικό αποτέλεσμα για μένα, παρότι προήλθε από στημένες φάσεις. Είχαμε πολλές καλές ευκαιρίες, νομίζω ότι στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε πέντε ή έξι σουτ, είχαμε καλή παρουσία των επιθετικών, δυστυχώς όμως δεν σκοράραμε στη τελική ενέργεια. Μετά το 2-0 του ημιχρόνου, ξέραμε ότι στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος θα έπαιρνε ρίσκο, μιλήσαμε για το τι έπρεπε να κάνουμε, αλλά ο αντίπαλος με την ποιότητά του, έκανε κάποια πράγματα. Θεωρώ επίσης ότι καταναλώσαμε πολύ ενέργεια στο πρώτο μέρος, πράγμα που μας κόστισε στο δεύτερο. Είμαι λοιπόν χαρούμενος για τη νίκη κι ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι.

Το πραγματικό πρόβλημα για μας ήταν η πολύ μεγάλη πίεση στην ομάδα μου. Σέβομαι τον Ατρόμητο, έχει καλή ομάδα, ξέρω όμως ότι ήρθαν να παίξουν εδώ χωρίς πίεση. Ακόμη και στο 2-0 δεν ένιωθαν πίεση. Αυτό είναι που με προβληματίζει, ότι η πίεση είναι πάντα παρούσα, δεν υπάρχει διαχείριση παιχνιδιού που να γίνει χωρίς πίεση. Κι όταν δεχόμαστε γκολ, η πίεση γίνεται μεγαλύτερη. Μετά το 2-0, ψυχολογικά, οι παίκτες χαλαρώνουν, προσπαθούν να κάνουν το κάτι παραπάνω, όπως επιδίωξαν σήμερα ο Βιεϊρίνια και ο Λάζαρ. Προσωπικά δεν μου αρέσουν τέτοιου είδους ενέργειες, ακόμη κι όταν το σκορ είναι 5-0. Στο σημερινό παιχνίδι, θα μπορούσαμε να είχαμε καλή απόδοση για περισσότερα λεπτά. Είναι φυσιολογικό πάντως, όταν έχεις μια τόσο μεγάλη κυριαρχία σε ένα παιχνίδι – ακόμη και η Ρεάλ να είσαι – θα το πληρώσεις στην πορεία του αγώνα. Εγώ θέλω να έχουμε περισσότερη κατοχή της μπάλας, να παίρνουμε λιγότερα ρίσκο. Δεν χρειάζονται πολλά ρίσκο, μπορούμε να βοηθάμε την ομάδα – μέσω της κυκλοφορίας και της κατοχής της μπάλας – να επανακάμπτει.

Είμαι χαρούμενος που επέστρεψε ο Αθανασιάδης με γκολ, αλλά και για τον Λίνο που γύρισε, χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι ξεχνάμε τον Σταφυλλίδη. Γενικά όμως έχουμε πάρει διάφορα κομμάτια χαράς. Ένα σημαντικό κομμάτι ήταν ο Ιβιτς που μπήκε σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα και βοήθησε πολύ την ομάδα. Είμαι λοιπόν πολύ χαρούμενος για την απόδοση του Ιβιτς. Δεύτερον, είδα στα αποδυτήρια μετά το παιχνίδι, να χαμογελάει ο Σταφυλλίδης κι αυτό συνέβη για πρώτη φορά. Για μένα αυτό είναι σημαντικό».

Γιώργος Δώνης:
«Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και δικαίως προηγήθηκε με 2-0. Εμείς παίξαμε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, προσπαθήσαμε να ανατρέψουμε το παιχνίδι, αλλά δεν τα καταφέραμε. Έτσι όμως είναι στη Τούμπα. Ο ΠΑΟΚ έχει καλούς και ποιοτικούς παίκτες και δεν είναι εύκολο να ανατρέψεις το παιχνίδι. Εμείς μπορούμε να κρατήσουμε την απόδοσή μας στο δεύτερο μέρος. Δεν κατάλαβα τι έγινε στη συγκεκριμένη φάση και φυσικά, αν ήταν πέναλτι. Ο διαιτητής βρισκόταν σε απόσταση τριών μέτρων, δεν το δίνει και το καταλογίζει ο άλλος από τα τριάντα μέτρα. Δεν ξέρω λοιπόν αν ήταν ή όχι».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης