Με λυτρωτή τον Νάτσο Σκόκο, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 της Καβάλας στο ΟΑΚΑ, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ο Αργεντινός άσος, μετά τα δύο γκολ που σημείωσε στον θρίαμβο (4-0), σκόραρε στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης με τους «αργοναύτες», χαρίζοντας το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ.

Η «Ένωση» ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα σαφώς καλύτερη από τους Μακεδόνες, έχασε ευκαιρίες και δίκαια κατέκτησε τους τρεις βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν από το 53′ με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Οράσιο Καρντόσο (με δεύτερη κίτρινη κάρτα).

O αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Από την πλευρά της, η Καβάλα, με σαφή αμυντικό προσανατολισμό, είχε κύρια επιδίωξη να κρατήσει ανέπαφη την εστία της και στη συνέχεια με ξαφνικές αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία του Σάχα.

Στο 15ο λεπτό, ο διαιτητής ακύρωσε γκολ της ΑΕΚ, καθώς μετά από κεφαλιά του Μπαχά, ο Γκέντσογλου άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και να καταλήξει στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε οφσάιντ, καθώς θεωρήθηκε από τον βοηθό ότι επηρέαζε τη φάση.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ μπήκε πιο αποφασιστικά στο γήπεδο και άρχισε να πιέζει την άμυνα της Καβάλας. Στο 47′, λίγο έλειψε να πανηγυρίσει το γκολ. Τότε, ο Μίτσελ κινήθηκε έξω από την περιοχή και με σουτ-«κεραυνό» τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς. Στη συνέχεια, με την αποβολή του Καρντόσο (53′), απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και ενέτεινε την «πολιορκία» στην εστία του Γκαλίνοβιτς.

Στο 58′, οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Μετά από σέντρα του Νταντόμο και κεφαλιά-πάσα του Λυμπερόπουλου, ο Γκέντσογλου βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά και -πιεζόμενος στη συνέχεια- σούταρε άουτ!

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο πίεζε η ΑΕΚ και η Καβάλα από την πλευρά της προσπαθούσε με μαζική άμυνα να κρατήσει ανέπαφη την εστία της. Τελικά, ο Σκόκο, η «χρυσή» αλλαγή του Χιμένεθ, βρήκε τη λύση, καθώς στο 88′ με κεφαλιά, μετά από πάσα του Γκερέιρο, νίκησε τον Γκαλίνοβιτς και «λύτρωσε» την ομάδα του.

Kίτρινες: Μανωλάς, Γκέντσογλου, Μίτσελ, Σκόκο – Καρντόσο,  Ντουγκλάο

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Νταντόμο, Νασούτι, Ματέος, Μανωλάς, Μίτσελ, Γκέντσογλου (62′ Ντιόπ), Λαγός, Μπερνς (54′ Γκερέιρο), Λυμπερόπουλος, Μπαχά (70′ Σκόκο).