Μετά από μεγάλες προσπάθειες οι Έλληνες πρωταθλητές κατάφεραν να πάρουν τρία μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Την ίδια στιγμή, τεράστια είναι τα ερωτήματα για τους μεγάλους Έλληνες αθλητές που βρέθηκαν στο στόχαστρο της ΔΟΕ και της ΙΑΑF και αποπέμφθηκαν με το στίγμα του ντόπινγκ.

Φαίνεται ότι το όριο της Ελλάδας είχε προδιαγραφεί από το σύστημα των “Αθανάτων”, των χορηγών και των μεγάλων σκοπιμοτήτων από τις αθλητικές υπερδυνάμεις.

Απέναντι στις κορυφαίες επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών και τη σκληρή δοκιμασία τα τρία μετάλλια αποτελούν ελεημοσύνη από εκείνους που κρίνουν τις τύχες του παγκόσμιου αθλητισμού.

Ωστόσο, οι επιτυχίες της Κυριακής γέμισαν με χαρά τους Έλληνες.

“Αργυροί” οι Πολύμερος – Μούγιος

Mε μια εντυπωσιακή προσπάθεια οι Βασίλης Πολύμερος και Δημήτρης Μούγιος «έκοψαν» δεύτεροι, το νήμα στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών της κωπηλασίας.

«Οι κόποι όλων των χρόνων έπιασαν τόπο», δήλωσε στη zougla.gr ο Βασίλης Πολύμερος.

Περήφανη για την επιτυχία του γιου της, δήλωσε στη zougla.gr, η μητέρα του Βασίλη Πολύμερου, κ. Ελευθερία.

Να σημειωθεί ότι είναι το δεύτερο ολυμπιακό μετάλλιο για τον Πολύμερο, ο οποίος στο ίδιο αγώνισμα, στην Ολυμπιάδα της Αθήνας, μαζί με τον Νίκο Σκιαθίτη είχε ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

“Χάλκινη” Ολυμπιονίκης η Δεβετζή

Η Πηγή Δεβετζή με ένα άλμα στα 15.23 χάρισε στη χώρα μας το δεύτερο χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Η Ελληνίδα Ολυμπιονίκης δεν στάθηκε τυχερή, καθώς οι τέσσερις από τις έξι προσπάθειές της ήταν άκυρες.

Ωστόσο το δεύτερο άλμα της ήταν αρκετό για να χαρίσει ένα ακόμη Ολυμπιακό μετάλλιο στην ίδια και περηφάνια σε όλους τους Έλληνες.

Μετά το τέλος του αγώνα, η Πηγή Δεβετζή ξέσπασε σε κλάματα για την επιτυχία της να ανέβει για δεύτερη συνεχόμενη Ολυμπιάδα στο βάθρο των νικητών.

Στην πρώτη της προσπάθεια, η Ελληνίδα έκανε άλμα στα 14.96 μέτρα, στη δεύτερη “πέταξε” στα 15.23 μέτρα, ενώ οι τέσσερις επόμενες ήταν άκυρες.

Όπως στην Αθήνα το 2004, έτσι και στο Πεκίνο, η Φρανσουά Μπανγκό-Ετονέ από το Καμερούν κατέκτησε το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο με 15.39, ενώ το ασημένιο πήρε η Ρωσίδα Τατιάνα Λεμπέντεβα με 15.32.

“Δεν είχα άγχος. Είμαι πολύ χαρούμενη που πήρα μετάλλιο. Δεν πειράζει που δεν είναι το χρυσό, εγώ είμαι ευτυχισμένη. Ήταν πολύ δύσκολος αγώνας, δεν περίμενα αυτή την κατάταξη και δεν περίμενα ότι η Μπανγκό-Ετονέ θα ήταν πάλι η νικήτρια. Θα προσπαθήσω, όσα χρόνια ακόμη κάνω αθλητισμό, να είμαι ψηλά και να κατακτώ μετάλλια. Έχουμε περάσει πολλές δυσκολίες μαζί με τον προπονητή μου, όμως είμαστε εδώ και θα συνεχίσουμε”, ήταν τα λόγια της Δεβετζή μετά την ολοκλήρωση του αγωνίσματος.

Μπεκατώρου: «Αφιερώνω αυτό το μετάλλιο σε όλους του Έλληνες»

Νωρίτερα, το πλήρωμα των Μπεκατώρου, Παπαδοπούλου, Κραβαριώτη είχαν καταλάβει την τρίτη θέση στα Yngling της Ιστιοπλοΐας. Ήταν το πρώτο μετάλλιο για τα ελληνικά χρώματα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

«Αφιερώνω αυτό το μετάλλιο σε όλη την Ελλάδα», δήλωσε  η Σοφία Μπεκατώρου αποκλειστικά στο zougla.gr και τη Μαργαρίτα Αργυροπούλου.

Το ελληνικό πλήρωμα τα κατάφερε κάτω από ιδιαίτερα δύσκολες καιρικές συνθήκες, οι οποίες επικρατούσαν στην ολυμπιακή πίστα ιστιοπλοΐας  του Πεκίνου. Στην τελευταία  ιστιοδρομία κατέκτησαν τη 2η θέση  και έτσι στη γενική κατάταξη τερμάτισαν τρίτες, ανεβαίνοντας στο βάθρο της απονομής.

“Για την Ελλάδα ρε γαμώτο… Είμαστε περήφανες για τα 10 εκατομμύρια των Ελλήνων”, δήλωσε η Σοφία Μπεκατώρου, αμέσως μόλις έδεσε το σκάφος στο αγκυροβόλιο του ολυμπιακού κέντρου.

Για τη Σοφία Μπεκατώρου είναι το δεύτερο ολυμπιακό μετάλλιο, καθώς στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004, είχε κατακτήσει το χρυσό μαζί με την Αιμιλία Τσουλφά στην κατηγορία 470. Γίνεται δε, η πρώτη Ελληνίδα αθλήτρια που κατακτά δύο ολυμπιακά μετάλλια.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Μεγάλη Βρετανία με τις Αΐτον, Γουέμπ, Γουίλσον. Το αργυρό πήγε στην Ολλανδία  με τις Μέλντερ, Μπες, Γουίτεβιν.

«Περίμενα την επιτυχία αυτή», δήλωσε στη zougla.gr ο πρόεδρος της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ιστιοπλοΐας, κ. Αντώνης Δημητρακόπουλος.