Αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, ο Εργοτέλης φιλοδώρησε με τρία γκολ τον Άρη στο “Παγκρήτιο Στάδιο” και πήρε το δεύτερο “τρίποντο” σε ισάριθμα παιχνίδια για τη φετινή χρονιά.

Οι “κιτρινόμαυροι” της Κρήτης άνοιξαν το σκορ στο 24ο λεπτό. Ο Αουρέλιο έκανε κεφαλιά προς τα πίσω με αποτέλεσμα ο Μπουντιμίρ να επωφεληθεί και να βρεθεί απέναντι από τον Σηφάκη, τον οποίο πλάσαρε και πέτυχε το 1-0.

Επτά λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Πάτρικ Ογκουνσότο να σκοράρει. Ο Κουτσιανικούλης σέντραρε από δεξιά και ο επιθετικός του Εργοτέλη με γυριστό σουτ σημείωσε το 2-0, ενώ το επιθετικό κρεσέντο του Εργοτέλη ολοκληρώθηκε στο 40’. Μπουντιμίρ και Ογκουνσότο έπαιξαν το ένα-δύο και ο τελευταίος με σουτ διαμόρφωσε το 3-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Άρης βγήκε στην επίθεση και προσπάθησε να μειώσει το σκορ, αλλά ο Χαβίτο δεν κατάφερε να πετύχει γκολ σε κενή εστία, ενώ είχε και δοκάρι, με αποτέλεσμα το σκορ να μην αλλάξει.

Να σημειώσουμε ότι στο 60’ της αναμέτρησης ο προπονητής του Εργοτέλη, Νίκος Καραγεωργίου αποβλήθηκε από τον διαιτητή Μαζαράκο.

Γκολ: 24’ Μπούντιμιρ, 31’, 40’ Ογκουνσότο

Κίτρινες κάρτες: Πλάσνεγκερ, Κορδονούρης, Ζούνιορ, Ορφανός, Ογκουνσότο

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ζούνιορ (84’ Γιαλούσης), Πλάσνενγκερ, Φερνάντες, Γελαδάρης, Χίμπλινγκερ, Κορδονούρης, Ογκουνσότο, Ορφανός, Μπούντιμιρ (71’ Βακουφτσής), Κουτσιανικούλης.

Άρης (Κίκε Ερνάντεθ): Σηφάκης, Νέτο, Γιάχιτς (70’ Ντελόρτε), Ρονάλντο, Μάρκο Αουρέλιο, Πρίττας, Μπατιόν, Ρεγκέιρο, Κόκε, Βλόνταρτσικ, Χαβίτο.

Δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Κίκε Ερνάντεθ: “Στο ποδόσφαιρο αυτό που μετράει είναι τα γκολ που ήρθαν σε πολύ καίρια σημεία για την αντίπαλη ομάδα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε. Από εκεί και πέρα στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Εργοτέλη αμύνθηκε οργανωμένα με μας να προσπαθούμε να πετύχουμε κάποιο γκολ. Όπως είπα όμως αυτό που μετράει στο ποδόσφαιρο είναι τα γκολ. Ο Εργοτέλης τα είχε και πήρε τη νίκη”.

Νίκος Καραγεωργίου: “Ήταν το πρώτο φετινό εντός έδρας παιχνίδι για εμάς, ξεκινήσαμε με θετικό αποτέλεσμα και προσθέσαμε τρεις ακόμη βαθμούς. Κάναμε μια καλή προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο, όπου συνδυάσαμε θέαμα και ουσία. Στην επανάληψη γυρίσαμε πίσω αδικαιολόγητα, ωστόσο, η ανωτερότητά μας στο παιχνίδι ήταν δεδομένη και φαίνεται και από το γεγονός ότι καταφέραμε να σημειώσουμε τρία γκολ και να χάσουμε πολλές ευκαιρίες. Πλέον, κοιτάζουμε το ερχόμενο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, το οποίο είναι και αυτό στο Παγκρήτιο και θα επιδιώξουμε να αποσπάσουμε τη νίκη. Μετά υπάρχει διακοπή, όπου και αναμένεται να επιστέψουν και οι τραυματίες που έχουμε”.