Σε τροχιά πρωταθλήματος συνεχίζει να βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε “καθάρισε” εύκολα τον Ηρακλή στο “Καυτανζόγλειο” επικρατώντας με 3-0, σε παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη στους Πειραιώτες σημείωσαν οι Τζόρτζεβιτς στο 34’, Μπελούτσι στο 38’ και Ντουντού στο 82’. Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Χρήστου Πατσατζόγλου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ηρακλής απείλησε πρώτος την εστία του Ολυμπιακού στο παιχνίδι. Στο 13’ ο Αντώνης Νικοπολίδης έκανε ασθενή απόκρουση και ο Μιχάλης Κωνσταντίνου πήρε τη μπάλα, αλλά από κοντά σούταρε στο κάθετο δοκάρι. Οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν τα δοκάρια τρία λεπτά αργότερα. Ο Τζόρτζεβιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντουντού από κοντά σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοβαλέφσκι.

Ο Ολυμπιακός έλεγξε το παιχνίδι στο πρώτο μισάωρο, χωρίς όμως να μπορεί να ανοίξει το σκορ. Η “ερυθρόλευκη” υπεροχή μεταφράστηκε σε γκολ στο 34’, με τον Πάντο να σεντράρει από τα δεξιά και τον Τζόρτζεβιτς με σουτ να πετυχαίνει το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι σκόραραν για δεύτερη φορά. Από σέντρα του Ντιόγο, ο Μπελούτσι με βολ-πλανέ νίκησε τον Κοβαλέφσκι και “έγραψε” το 2-0. Ο Ηρακλής θα μπορούσε να μειώσει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά ο Κωνσταντίνου νικήθηκε από τον Νικοπολίδη στο 39’ και το 42’.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου, καθώς ο Πατσατζόγλου που είχε δεχτεί κίτρινη κάρτα στο 4’ έκανε ένα άτσαλο μαρκάρισμα στον Κατσαμπή και δίκαια είδε την δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Ο “Γηραιός”, έχοντας παίκτη παραπάνω, μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πιο δυνατά. Στο 47’ ο Κονέ με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νικοπολίδη, ενώ στο 64’ από σέντρα του Επστάιν, ο Κωνσταντίνου δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Και ενώ το παιχνίδι έφτανε στο τέλος ο Ολυμπιακός σκόραρε για τρίτη φορά. Στο 82’ ο Ντουντού πήρε τη μπάλα περίπου 35 μέτρα έξω από την περιοχή του Ηρακλή και με έξοχο σουτ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Κίτρινες κάρτες: Μπούρμπος, Ντιέ – Πατσατζόγλου, Αβραάμ Παπαδόπουλος

Κόκκινες κάρτες: 45’ Πατσατζόγλου

Ηρακλής (Ροδόλφο Μπορέλ): Κοβαλέφσκι, Μπούρμπος, Περπερίδης, Κατσαμπής (46` λ.τρ. Μάρτος), Παπαζαχαρίας, Φούφουλας, Ντιέ, Κονέ (58` Επστάιν), Μαρκές, Παπαστεργιανός (80` Γιάντσης), Κωνσταντίνου.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πατσατζόγλου, Ντομί, Γκαλέτι (84` Όσκαρ), Ντιόγο (80` Κοβάτσεβιτς), Τζόρτζεβιτς, Αντζας, Ντουντού, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Μπελούτσι (69` Μενδρινός), Πάντος.