Κατώτερος των προσδοκιών εμφανίστηκε ο Ολυμπιακός στο «Παλάθιο Μαρτίν Καρπένα». Η ομάδα του Πειραιά συνετρίβη 86-68 από την Μάλαγα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της Euroleague, γνωρίζοντας έτσι την πρώτη φετινή της ήττα. Πρώτος σκόρερ των «ερυθρόλευκων» ο Νίκολα Βούιτσιτς, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους.Από την άλλη ο Γιώργος Πρίντεζης που αγωνίστηκε πρώτη φορά ως αντίπαλος του Ολυμπιακού σε περίπου 25 λεπτά σημείωσε 4 πόντους

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Αντιστοίχως και η κακή. Γιατί τέτοια ήταν για τον Ολυμπιακό.

Περίτρανο παράδειγμα το γεγονός ότι στα μέσα της πρώτης περιόδου ο Γιάννης Μπουρούσης τραυματίστηκε και αποχώρησε τραυματίας, ενώ την ίδια ώρα ο Γλυνιαδάκης είχε φορτωθεί με τρία φάουλ.

Η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ την Ισπανική ομάδα που προηγήθηκε με 21-9.

Στη συνέχεια οι Κώστας Παπανικολάου και Γιοτάμ Χαλπερίν προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τελειώσουν το δεκάλεπτο στο +12 (30-18).

Στην δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρους σκορ 10-2 μείωσαν στους 4 πόντους (36-32), ωστόσο η ομάδα του Ρενέσες με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να πάνε με δέκα πόντους προβάδισμα στα αποδυτήρια  (48-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να κινείται σε ρηχά νερά, πέτυχε μόλις 12 πόντους σε ολόκληρη την περίοδο κι έτσι το σκορ στο 30’ ήταν 71-50 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Αϊτο Ρενέσες συνέχισαν να παίζουν σπουδαία άμυνα και μέσα από την άμυνα τους δημιουργούσαν και στην επίθεση, με αποτέλεσμα η κατάσταση να αποδειχθεί μη αναστρέψιμη για τους Πειραιώτες, που τελικά ηττήθηκαν με 86-68.

Δεκάλεπτα: 30-18, 48-38, 71-50, 86-68

Μάλαγα (Ρενέσες): Κουκ 6 (2), Ροντρίγκεζ 2, Πρίντεζης 4, Ντιν 19 (3), Βελς 4, Χιμένεθ 8 (2), Τζέτερ 11 (1), Ρούμπιο 2, Φρίλαντ 10, Άρτσιμπαλντ 10, Μπλάνκο 7 (1).

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 4, Τσίλντρες 6 (1), Βούισιτς 17, Μπουρούσης, Χαλπερίν 4, Κλέιζα 10, Βασιλόπουλος 2, Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου, Μπέβερλι 6, Τεόντοσιτς 15, Ουέιφερ 4.