Αν και δεν άξιζε ούτε τον βαθμό, η Μίλαν ισοφαρίστηκε στο τέλος από την Τορίνο (1-1) και βλέπει το Champions League να απομακρύνεται. Οι Ροσονέρι ήθελαν να ξεχάσουν τη «σφαλιάρα» από την Σασουόλο και να κάνουν νέα αρχή κόντρα στην Τορίνο, όμως το τελικό σφύριγμα του ματς στο «Ολίμπικο» τους βρήκε να σκέφονται ότι ήταν τυχεροί που πήραν βαθμό και ότι είναι μάλλον αδύνατο να κατακτήσουν την 3η θέση της Serie A. Η ομάδα του Ιντζάγκι μετά το γκολ στο 3′ έκανε μία φάση σε ολόκληρο το ματς και θα ήταν άδικο για αυτή του Βεντούρα να έχει χάσει.

Δεν υπήρχε καλύτερος τρόπος να ξεκινήσει το ματς για την Μίλαν. Ο Μενέζ βρέθηκε με καλές προϋποθέσεις μέσα στην περιοχή, ο Γκλικ τον τράβηξε από τη φανέλα και ο Ρόκι έδειξε τη βούλα. Ο Γάλλος επιθετικός έστησε τη μπάλα και νίκησε τον Παντέλι με το δεύτερο πιο γρήγορο πέναλτι των Ροσονέρι αυτό τον αιώνα (0-1). Η συνέχεια ήταν όλη για την Τορίνο. Αφού ο Ντιέγο Λόπεθ είπε «όχι» στο αριστερό σουτ του Φάρνερουντ (8′) απέκρουσε με το πόδι στο τετ α τετ με τον Κουαλιαρέλα μετά τον μαγικό συνδυασμό Μαρτίνες-Φάρνερουντ και στην εξέλιξη της φάσης ο Νταρμιάν σούταρε άουτ (10′). Η Γκρανάτα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο ματς και στο 24′ έχασε την τρίτη της μεγάλη ευκαιρία με τον Μορέτι να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά μόλις έξω από το δοκάρι πριν προλάβει να τη βρει ο Γκάτσι.

Το γήπεδο ήταν εντελώς κατηφορικό προς το μισό της Μίλαν και στο 31′ η ομάδα του Βεντούρα είχε και δοκάρι σε διπλή φάση! Υστερα από εκτέλεση φάουλ ο Νταρμιάν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια το σκαστό σουτ του Μορέτι πέρασε πάνω από την εστία. Ο Νιανγκ έκανε στο 35′ όμορφη προσπάθεια και αριστερό σουτ ψηλά, στη μοναδική καλή στιγμή πέραν του γκολ για την Μίλαν, ο οποίος πάντως δεν την έβγαλε εντελώς καθαρή στο πρώτο μέρος. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντε Σίλιο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Νταρμιάν και από αυτό ο Γκλικ με κεφαλιά λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, όμως οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 1-1.