Πάλεψε για τη νίκη, αλλά τελικά λύγισε στη «Sinan Erdem Arena» ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ηττήθηκε με 79-78 από την Εφές Πίλσεν, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των ομίλων της Euroleague.

Μετά τη σημερινή τους ήττα, οι «πράσινοι» θέλουν νίκη στον επόμενο εντός έδρας αγώνα με τη Αρμάνι Μιλάνο, για να εξασφαλίσουν την πρόκριση στους «16» ως πρώτοι του ομίλου τους.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, η οποία θα πρέπει να σημειωθεί ότι αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες (βλέπε Μάριτς και Μπατίστ), στα δύο πρώτα δεκάλεπτα βρισκόταν στη σκιά του καλού της εαυτού, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο – 18 στο ημίχρονο (42-28).

Στην τρίτη περίοδο όμως, οι πρωταθλητές Ελλάδας «ξύπνησαν» και με επιμέρους σκορ 32-17 κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις πόντους (59-56).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα προσπάθησε να πάρει και το ροζ φύλλο αγώνα και προηγήθηκε με 78-77 με εύστοχο δίποντο του Διαμαντίδη τρία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στο χρόνο όμως που απέμενε στην Εφές, ο Τουντσερί έκανε ό,τι και στον ημιτελικό του Μουντομπάσκετ κόντρα στην Σερβία: πήρε τη μπάλα και με εύκολο λέι απ έπιασε στον… ύπνο την άμυνα των πράσινων, χαρίζοντας έτσι τη νίκη στην τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-7, 42-24, 59-56-79-78

Εφές: Ρακόσεβιτς 18, Τουντσερί 15, Θόρτον 15, Γκόνλουμ 10, Βούισιτς 10, Νάχμπαρ 11

Παναθηναϊκός: Περπέρογλου 7, Φώτσης 9, Σάτο 11, Νίκολας 8, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 17 (9 ασίστ, 5 λάθη) , Βουγιούκας 18, Καϊμακόγλου 6