Ο Τζιμπρίλ Σισέ δεν καταλαβαίνει από… ενστάσεις και γι΄αυτό αποφάσισε η πρωτιά των πλέι οφ να κριθεί τους αγωνιστικούς χώρους. Ο Γάλλος στράικερ του Παναθηναϊκού το πήρε… προσωπικά στο ντέρμπι με την ΑΕΚ και με δύο γκολ (58′, 67′) οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 2-0 επί της «Ένωσης» στο άδειο, λογω τιμωρίας, ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» με αυτό το τρίποντο τερμάτισαν πρώτοι στα πλέι οφ, κι έτσι θα συμμετάσχουν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

O αγώνας

Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα ήταν αρκετά κινητική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, φτάνοντας μάλιστα πρώτη κοντά στο γκολ.

Συγκεκριμένα στο 13΄, μετά από κόρνερ του Λέτο και την κεφαλιά του Μπουμσόνγκ, η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα, αλλά παρενεβλήθη ο Σισέ και άθελά του την απομάκρυνε.

Η «Ένωση» τρία λεπτά αργότερα απάντησε στις ευκαιρίες, «αγγίζοντας το 1-0, ωστόσο ο Λαγός πέταξε στον… κάλαθο των αχρήστων την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του Χιμένεθ, αφού δεν μπόρεσε από κοντά να παραβιάσει την εστία του Κοτσόλη, μετά από σέντρα του Καράμπελα.

Στο 23’ ο Παναθηναϊκός απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει το γκολ, αφού Καντέ και Βύντρα δεν μπόρεσαν από κοντά να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα μετά τη σύγχυση που δημιουργήθηκε στην περιοχή από την προσωρινή απόκρουση του Σάχα στο κόρνερ του Λέτο.

Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και στο 29’είχε δοκάρι  με τον Κατσουράνη, ο οποίος είδε την μπάλα, μετά από επέμβαση του Σάχα, να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν, ανορθόδοξα τις περισσότερες φορές και στο 44΄ έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Σισέ να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Σάχα, αλλά να αστοχεί απελπιστικά.

Στο δεύτερο ημίχρονο την κατάσταση πήρε στα… πόδια του ο Τζιμπρίλ Σισέ, αφού νωρίτερα η ΆΕΚ είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τον Μπάχα (το σουτ και η κεφαλιά του στα πρώτα 8 λεπτά της επανάληψης, πέρασαν άουτ.

Σε μία ουσιαστικά χαμένη μπαλιά του Χριστοδουλόπουλου, ο Ντρπιτς παραπάτησε, ο Ματέος φάνηκε να ελέγχει, αλλά με προβολή ο Γάλλος στράικερ πήρε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα του Σάχα (0-1), ξεδιπλώνοντας το σεντόνι του Τσάμπιονς Λιγκ.

Το σόου του Σισέ ωστόσο είχε και συνέχεια, καθώς ο 30χρονος φορ εννέα λεπτά αργότερα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-0 για την ομάδα του Φερέιρα, στέλνοντας την στα… αστέρια

Κίτρινες: Σαριέγκι

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Καράμπελας, Ματέος, Ντρπιτς, Νταντόμο, Γκέντσογλου (64΄ Κλωναρίδης), Λαγός (79΄ Γκερέιρο), Μάκος, Καφές (71΄ Εντερ), Σκόκο, Μπαχά

Παναθηναϊκός (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Κοτσόλης, Καντέ, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Βύντρα (46΄ Χριστοδουλόπουλος), Ζιλμπέρτο, Κατσουράνης, Μαρίνος, Λέτο, Νίνης (64΄ Καραγκούνης), Σισέ