Η «νουβέλ βανγκ» της εθνικής μας ομάδας φώναξε βροντερό «παρών» στον αγώνα με τη Μάλτα και δικαίωσε τον Φερνάντο Σάντος για την εμπιστοσύνη που δείχνει στο νέο «αίμα» του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με δύο γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη και ένα του Κυριάκου Παπαδόπουλου, επικράτησε με 3-1 της αντίπαλού του στο «Καραϊσκάκη» και αναρριχήθηκε και πάλι στην κορυφή του έκτου προκριματικού ομίλου του Euro 2012.

Συγκεκριμένα, το συγκρότημα του Σάντος με το σημερινό τρίποντο που κατέκτησε έφτασε τους 14 βαθμούς και έριξε στη δεύτερη θέση την Κροατία, που έχει 13.

Αξίζει να σημειωθεί, πάντως, ότι γερά στο κόλπο της απευθείας πρόκρισης για το Euro 2012 μπήκε και το Ισραήλ, μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της Λετόνιας.

«Φουριόζοι», με διάθεση να πιέσουν σε όλο το μήκος και πλάτος του γηπέδου από την αρχή του αγώνα, μπήκαν οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική ήρθε στο 6΄, όταν έπειτα από ωραία πάσα του Βασίλη Τοροσίδη στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής, ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση (8΄) ο Κατσουράνης «έστρωσε» στο σημείο του πέναλτι και ο Γιάννης Φετφατζίδης με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 25΄ ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης σημείωσε γκολ, το οποίο σωστά δεν μέτρησε, καθώς ο Έλληνας επιθετικός βρισκόταν σε θέση οφ-σάιντ.

Μόλις στο επόμενο λεπτό και ύστερα από άψογη εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Καραγκούνη, ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έπιασε από κοντά την «καρφωτή» κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χονγκ, διπλασιάζοντας έτσι τα τέρματα της Ελλάδας. Ο νεαρός αμυντικός της Σάλκε χρίστηκε σκόρερ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Εθνικής ανδρών.

Η Μάλτα κατάφερε να φτάσει στο γκολ στο 44΄ με τον Μιφσούντ, έπειτα από λανθασμένη απόκρουση του Κωνσταντόπουλου, ο οποίος επίσης πραγματοποίησε απόψε το ντεμπούτο του στην Εθνική ομάδα, ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς ο επιθετικός της ομάδας του Μπούτιγκεγκ υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα της Εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο. Οι διεθνείς φάνηκαν να επαναπαύονται στο σκορ του πρώτου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα στο 54ο λεπτό ο Μιφσούντ να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της ελληνικής άμυνας και να μειώσει προσωρινά σε 2-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το πρώτο γκολ της Μάλτας επί ελληνικού εδάφους.

Στο 60΄, λίγο έλειψε η Ελλάδα να δεχθεί και δεύτερο γκολ, όταν ο Κοέν στην πρώτη του επαφή σούταρε, με την μπάλα να «τραντάζει» το δεξί δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.

Η φάση αυτή «ξύπνησε» τους διεθνείς, οι οποίοι στο 64΄ εκμεταλλεύτηκαν το «δώρο» του Χονγκ, που με την απόκρουσή του στην παράλληλη πάσα του Σαλπιγγίδη έστρωσε στον Γιάννη Φετφατζίδη και αυτός ανενόχλητος μέσα στη μεγάλη περιοχή έκανε το 3-1, «σφραγίζοντας» έτσι τη νίκη της Ελλάδας.