Σαν άλλη Ελλάδα του τουρνουά του 2004, η Τσεχία κέρδισε με 1-0 την οικοδέσποινα Ελβετία και μπήκε με το δεξί στο Euro 2008. Οι Τσέχοι χωρίς το λάμψη των αστέρων, όπως του Νέντβεντ και του Πομπόρσκι, έπαιξαν έξυπνα και έριξαν στο… καναβάτσο του Ελβετούς.

Σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού ανάμεσα σε Ελβετία και Τσεχία στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε πληθώρα μαχών στο κέντρο του γηπέδου, χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα τις αντίπαλες εστίες. Πιο επιθετική ήταν η Ελβετία η οποία δημιούργησε μικροκινδύνους για την εστία της Τσεχίας σε τρεις περιπτώσεις.

Μόλις στο 2′ ο Φράι βρέθηκε έξω από την περιοχή του Τσεχ, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Οι διοργανωτές του τουρνουά συνέχισαν να πιέζουν και στο 19′ ο Ίλνερ δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Τσεχίας. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 20ο λεπτό. Ο Ντιέγκο Μπενάλιο έκανε το βολέ και η μπάλα, αφού γκέλαρε στο έδαφος, έφτασε στον Φράι, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει στο τετ α τετ τον Πετρ Τσεχ. Η τελευταία αξιοσημείωτη φάση ήταν ένα σουτ του δραστήριου Φράι στο 36′ από πολύ μακριά. Ο επιθετικός της Ελβετίας τραυματίστηκε και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου και τη θέση του πήρε στην ανάπαυλα ο Χακάν Γιακίν.

Μίλησε η εμπειρία της Τσεχίας

Στο δεύτερο μέρος, οι Ελβετοί ήταν αυτοί που απήλεισαν πρώτοι. Μετά από σέντρα σουτ του Μανίν, ο Τσεχ αιφνιδιάστηκε, αλλά τελικά μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Γιακίν με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα άουτ. Οι Τσέχοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 60, αλλά το φάουλ του Γκριγκέρα είχε την ίδια κατάληξη με αυτό του Γιακίν. Ο Χακάν Γιακίν έγινε οπ μοιραίος παίκτης για τους γηπεδούχους, όταν από καλή θέση στο 66′ έστειλε τη μπάλα άουτ.

Κάπου εκεί ο νόμος του ποδοσφαίρου που λέει ότι “όποιος δεν βάζει γκολ, το δέχεται” επιβεβαιώθηκε. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των Τσέχων σημείωσε στο 66′ ο Σβέρκος. Μετά από απόκρουση την άμυνας της Τσεχίας, ο υψηλόσωμος επιθετικός βρέθηκε απέναντι στον Μπενάλιο και με εύστοχο σουτ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Η μεγαλύτερη στιγμή τηε Ελβετίας για να ισοφαρίσει σημειώθηκε στο 80ο λεπτό. Ο Γιακίν από καλή θέση σούταρε, ο άριστος Τσεχ απέκρουσε και στην επαναφορά ο Βονλάντεν τράνταξε το δοκάρι της Τσεχίας. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για δύο πέναλτι, χωρίς να υπάρχει κάτι το μεμπτό.

Κίτρινες κάρτες: Μανίν, Βονλάντεν

Γκολ: 71′ Σβέρκος

Ελβετία (Κόμπι Κουν): Μπενάλιο, Λιχτσάινερ (75′ Βονλάντεν), Σεντέρος, Μίλερ, Μανίν, Μπεχράμι (84′ Ντεντιγιόκ), Φερναντές, Ίνλερ, Μπαρνέτα, Φράι (46′ Γιακίν), Στρέλερ.

Τσεχία (Κάρελ Μπρούκνερ): Τσεχ, Γιανκουλόφσκι, Ουιφαλούσι, Ρόζεναλ, Γκριγκέρα, Γκάλασεκ, Πόλακ, Σιονκό (83′ Βλτσεκ), Γιάρολιμ (86′ Κόβατς), Πλασίλ, Κόλερ (56′ Σβέρκος).

Πόλη: Βασιλεία

Γήπεδο: “Σεντ Γιάκομπ”

Διαιτητής: Ρομπέρτο Ροζέτι