Με γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη στο 63ο λεπτό, η εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου, επικράτησε με 1-0 του Καναδά, στη μεταξύ τους φιλική αναμέτρηση, που διεξήχθη στο νεότευκτο «AEL FC Αrena».

Στο σημερινό ματς ο Φερνάντο Σάντος παρέταξε την ομάδα μας με αρκετούς νέους ποδοσφαιριστές και δικαιώθηκε.

Kι αυτό γιατί, μετά το κακό πρώτο ημίχρονο του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος, το νέο «αίμα» του ελληνικού ποδοσφαίρου πήρε την κατάσταση στα… πόδια του και, παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο, απέδειξε ότι η ομάδα μας έχει μέλλον. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Φετφατζιδης.

«Κομμάτι από τη ζωή μου η Ελλάδα»

Πριν τον αγώνα ο πρώην τεχνικός του αντιπροσωπευτικού μας ποδοσφαίρου, Ότο Ρεχάγκελ τιμήθηκε από τον πρόεδρο της ΕΠΟ, Σοφοκλή Πιλάβιο, για την προσφορά του στην εθνική, γνωρίζοντας μάλιστα την αποθέωση από τους 15.000 φίλους της Εθνικής, που βρέθηκαν στις εξέδρες του «AEL FC Αrena».

Ο χερ Ότο, μιλώντας στην τηλεόραση του MEGA τόνισε: «Περάσαμε εννιά χρόνια στην Ελλάδα, είναι ένα κομμάτι από την ζωή μας.

Ήταν μια πετυχημένη περίοδος μαζί με όλους τους ανθρώπους που ήταν δίπλα μου. Έχω έρθει σαν φίλος στην Ελλάδα και σαν φίλος θέλω να φύγω. Θα θυμάμαι την ήττα από την Τουρκία και τη νίκη μέσα στην Τουρκία, τη νίκη επί της Ουκρανίας, όλα θα τα θυμάμαι».

Η βράβευση του Ρεχάγκελ

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Η εθνική μας ομάδας ήταν μέτρια στο πρώτο 45λεπτο, με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να γίνει απειλητική προς την εστία του Καναδά.

Στο 16ο λεπτό, από λάθος του Κατσουράνη η μπάλα πήγε στον Τζάκσον που σούταρε, για να κοντράρει ο Παπασταθόπουλος σε κόρνερ.

Από την πλευρά της η εθνική απείλησε σε δύο περιπτώσεις, στο 26΄ με τον Τοροσίδη να σεντράρει και τον Λυμπερόπουλο να αστοχεί στην προβολή που επιχείρησε και στο 44΄, όταν το σουτ του Σαλπιγγίδη έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Μπόργιαν.

Η είσοδος των Μήτρογλου, Καφέ και Βύντρα σε συνδυασμό με τις (φυσιολογικές) παρατηρήσεις και προτροπές του Σάντος στο ημίχρονο για μεγαλύτερη προσπάθεια, βελτίωσαν την κατάσταση στην επανάληψη.

Οι διεθνείς ήταν πιο κινητικοί, βελτίωσαν τα τρεξίματά τους και έχασαν νωρίς-νωρίς τρεις μεγάλες ευκαιρίες, όλες με τον Μήτρογλου, στο 47΄ (πέρασε τον Μπόργιαν αλλά βγήκε πλάγια και το σουτ αποκρούστηκε στη γραμμή), το 56΄ (απέκρουσε πάλι ο Καναδός τερματοφύλακας) και το 57΄ (τον πρόλαβε ο Γιάνκοβιτς).

Στο 60΄ ο Μπόργιαν απέκρουσε το μακρινό σουτ του Τζαβέλλα, όμως στο 63΄ η υπεροχή της εθνικής μετουσιώθηκε σε γκολ: ύστερα από σέντρα του Τζαβέλλα ο Στρέιθ απέτυχε να διώξει τη μπάλα και ο Φετφατζίδης με ένα “ξερό” αριστερό σουτ άφησε ακίνητο τον γκολκίπερ των Καναδών κάνοντας το 1-0.

Δύο λεπτά αργότερα ο σκόρερ έκλεψε τη μπάλα από τον Στρέιθ και αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Νίνη προτίμησε να τελειώσει τη φάση μόνος του αλλά απέκρουσε ο Μπόργιαν, ενώ στο 71΄ ο βραχύσωμος ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ανάγκασε σε διπλή επέμβαση τον αντίπαλο γκολκίπερ, με σουτ έξω από την περιοχή.

Από την πλευρά τους, οι Καναδοί απείλησαν μία και μοναδική φορά στο δεύτερο ημίχρονο, στο 75ο λεπτό: ο Ντε Ροζάριο υποχρέωσε τον Χαλκιά σε σωτήρια επέμβαση σε κόρνερ, όταν έπιασε το σουτ ύστερα από κομπίνα σε φάουλ.

Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με δύο μεγάλες ευκαιρίες, μία για κάθε ομάδα. Στο 87΄ και σε κόρνερ του Ντε Ροζάριο ο Φρεντ έπιασε μόνος του την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα από το δεξί δοκάρι του Χαλκιά, ενώ στις καθυστερήσεις ο Φετφατζίδης έφυγε μόνος του σε αντεπίθεση αλλά πλάσαρε άστοχα από μακριά, σε άδεια εστία.

Η εμφάνιση της εθνικής στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκούντως ενθαρρυντική ενόψει της αναμέτρησης με τη Μάλτα, τον Μάρτιο, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Euro 2012. Ο Σάντος παρουσίασε ένα νεανικό σύνολο που πίεσε, έτρεξε και δημιούργησε καταστάσεις, αφήνοντας υποσχέσεις για μια καλύτερη συνέχεια.

Το γκολ του «Φέτφα»

Κίτρινες:Παπασταθόπουλος-Σίμπσον

Ελλάδα (Σάντος): Σηφάκης (46΄ Χαλκιάς), Τοροσίδης (46΄ Βύντρα), Τζαβέλλας, Παπασταθόπουλος, Μόρας, Καραγκούνης, Νίνης, Κατσουράνης (46΄ Καφές), Σαλπιγγίδης (46΄ Μήτρογλου, 69΄ Γεωργιάδης), Φετφατζίδης, Λυμπερόπουλος (61΄ Κονέ).

Καναδάς (Στίβεν Χαρτ):Μπόργιαν, Πίτερς, Καν, Γιάνκοβιτς, Τζόνσον (82΄ Πασέκο), Τζάκσον (65΄ Έντγκαρ), Στρέιθ, Χάτσινσον, Ντε Ροσάριο, Σίμπσον (78΄ Ρίκετς), Όσιαν (46΄ Φρεντ).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Φερνάντο Σάντος: «Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξαν παίκτες που ήταν κουρασμένοι από τα συνεχή παιχνίδια. Ανεβήκαμε στο τέλος του πρώτου 45λεπτου και στη συνέχεια έκανα αλλαγές, με συνέπεια να ανέβει η απόδοση της ομάδας. Υπήρχαν διαστήματα στα οποία η Εθνική έπαιξε καλό ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Έβγαλα τα συμπεράσματα που ήθελα, αλλά δεν με βοήθησε το γεγονός ότι αποχώρησε τραυματίας ο Μήτρογλου».

Για την απόδοση των νεαρών παικτών της ομάδας, είπε «… είμαι ικανοποιημένος με την απόδοσή τους», ενώ για τον MVP της αναμέτρησης, Γιάννη Φετφατζίδη, είπε: «Ήταν πολύ καλός, θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα γκολ. Ελπίζω να τα φυλάει για το ματς με τη Μάλτα».

Για το δυναμικό «παρών» των φιλάθλων: «Ευχαριστούμε τον κόσμο της Λάρισας για την παρουσία του στο γήπεδο και το χειροκρότημά του, που βοήθησε την Εθνική ομάδα».

Στίβεν Χαρτ (ομοσπονδιακός τεχνικός του Καναδά): «Παίξαμε με μία ομάδα που είναι ανώτερη από εμάς. Δεν είναι εύκολο να βγάλω συμπεράσματα, γιατί είχαμε πολλές απουσίες, αλλά έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από την αμυντική μας λειτουργία».

Γιώργος Γεωργιάδης: «Η ομάδα ήθελε τη νίκη για να συνεχίσει το καλό σερί. Ο αντίπαλος κλείστηκε πίσω κι έπρεπε να βάλουμε ένα γκολ για να ανοιχτεί. Δεν αρχίσαμε καλά, αλλά στην επανάληψη τα καταφέραμε καλύτερα και πήραμε τη νίκη. Η ομάδα σε κάθε ματς εμφανίζεται και καλύτερη και προσπαθούμε μέσα από τα παιχνίδια να βρίσκουμε τις αδυναμίες και να τις διορθώνουμε».

Γιάννης Φετφατζίδης: «Χαίρομαι που σκόραρα, αλλά σημασία έχει πως κέρδισε η Εθνική. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλοί. Η ομάδα βρίσκεται σε καλό δρόμο».

Για την αποθέωση που γνώρισε από τον κόσμο, που φώναζε ρυθμικά το όνομά του: «Είναι τιμή για μένα να με χειροκροτεί ο κόσμος και να έχω συμπάθειες και μεταξύ των φιλάθλων των άλλων ομάδων».

Για το αν η Εθνική θα πρέπει εκτός από φιλικά ματς, να δώσει και κάποια επίσημα στην επαρχία και δη στη Λάρισα: «Αφού φαίνεται ότι το θέλει ο κόσμος, φυσικά το θέλουμε εμείς. Γιατί να μη το θέλουμε; Όμως δεν είναι στο χέρι μας, αλλά σε αυτό της ομοσπονδίας».

Γιώργος Τζαβέλλας: «Είμαστε νέα ομάδα και θα χρειαστούμε χρόνο. Παιχνίδι με παιχνίδι θα γινόμαστε πιο συμπαγείς. Προσπαθούμε να είμαστε καλοί στην άμυνα και πιστεύω πως θα γινόμαστε όλο και καλύτεροι».