Ένα γκολ του νεαρού Παναγιώτη Ταχτσίδη στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ με 1-0 στο ΟΑΚΑ, κόντρα στον Θρασύβουλο, σε παιχνίδι για την 22η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο σκόρερ της ΑΕΚ την Κυριακή κλείνει το 18ο έτος της ηλικίας του.

Η Ένωση παρουσιάστηκε πολύ κακή και νωθρή στο πρώτο ημίχρονο και δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλούς κινδύνους για την εστία του Πεκάνια. Η καλύτερη φάση της ΑΕΚ σημειώθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον τερματοφύλακα των ουραγών να αποκρούει με τα πόδια το πλασέ του Νάτσο Σκόκο. Από τη μεριά του ο Θρασύβουλος απείλησε την εστία του Σκόκο στο 45’ με τον Μπαριέντος να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και να στέλνει τη μπάλα, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος, ο Θρασύβουλος δημιούργησε νέα απειλή. Στο 68’ ο Ουέλινγκτον βρέθηκε μόνος, αλλά δεν κράτησε την ψυχραιμία του και πλάσαρε άουτ. Στο 72΄ ο Τζιμπούρ εξουδετέρωσε και τον Πεκάνια και έβγαλε τον Μπλάνκο σε κενή εστία, αλλά ο Αργεντίνος δεν έπιασε τη μπάλα όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα οι αμυντικοί του Θρασύβουλου να απομακρύνουν. Στο 86’ ο Σκόκο με σουτ σημάδεψε το δοκάρι και στο 90’ ο Κυργιάκος έχασε τετ-α-τετ, με τον Πεκάνια να βγαίνει νικητής. Εκεί που όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0, ο Ταχτσίδης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων κοντρόλαρε τη μπάλα, γύρισε το σώμα του και με αριστερό σουτ νίκησε τον Πεκάνια και χάρισε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, μόλις στην πρώτη του φετινή συμμετοχή στη Σούπερ Λίγκα.

Κίτρινες κάρτες: Σάχα, Περμαρίμ Χετεμάι, Κυργιάκος – Μεχμέτ Χετεμάι, Λιαπάκης, Μίχος, Κατσίκης.

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Σάχα, Κουτρομάνος (86΄ Παυλής), Μαϊστόροβιτς, Κυργιάκος, Γεωργέας, Πελετιέρι, Περπαρίμ Χετεμάι, Μαντούκα (62΄ Ταχτσίδης), Σκόκο, Τζιμπούρ, Μπλάνκο.

Θρασύβουλος (Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μαρτορέλ, Λιαπάκης, Μαυρογενίδης, Κόζλεϊ (67΄ Αμπράμοβιτς), Μπαριέντος, Μεχμέτ Χετεμάι, Κατσίκης, Τραΐκοβιτς (53΄ Ουέλινγκτον), Μίχος (87΄ Χλωρός), Σωτήρχος.