Ο Ολυμπιακός θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον 13ο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ, ο οποίος είναι προγραμματισμένος για τις 21 Φεβρουαρίου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο «Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας» 84-79 του Πανιώνιου και πέρασαν στον τελικό.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 11-6 και 19-16 στο πρώτο μέρος, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 25-23. Στη δεύτερη περίοδο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της την ώρα που τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο. Τελικά ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με πέντε πόντους (41-36), χάρη στο τρίποντο του Λιν Γκριρ.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη σκυτάλη στο σκοράρισμα να αλλάζει χέρια. Μάλιστα, οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με 56-59, για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με συνεχόμενες εύστοχες βολές και να κλείσει το δεκάλεπτο στο υπέρ του 60-59. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πανγιώτη Γιαννάκη άρχισε με επιμέρους σκορ 6-2 και με τρίποντο του Βασιλόπουλου προηγήθηκε 70-64. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν μέχρι και δέκα πόντους (77-67), βάζοντας τα θεμέλια για τη νίκη τους. Ο Πανιώνιος όμως μείωσε στο 80-77, αλλά ο Ολυμπιακός πιο ψύχραιμος στο τέλος έκλεισε το παιχνίδι στο 84-79 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό της 21ης Φεβρουαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 41-36, 60-59, 84-79.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 6 (2), Πελεκάνος 4, Τεόντοσιτς 10 (1), Βούιτσιτς 11, Μιλόσεβιτς, Έρτσεγκ 12, Χαλπερίν 7 (1), Γκριρ 18 (2), Πρίντεζης 6, Βασιλόπουλος 10 (2), Βουγιούκας, Σχορτσιανίτης.

Πανιώνιος (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 2, Τσβέτκοβιτς 5 (1), Ζορόσκι 16 (2), Γεωργαλής, Μπάξτερ 9, Καλαμπόκης 9 (1), Μάιλς 20, Ραΐτσεβιτς 5, Ντικούδης 9, Κένταλ, Γιαννούλης 4.