Την πρώτη της νίκη στη Super League σημείωσε σήμερα η ΑΕΚ. Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς επιβλήθηκε με 2-0 του Πανσερραϊκού στη Ριζούπολη, για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, χάρη σε τέρματα των Τζιμπούρ (26’) και Καφέ (70’).

Από την άλλη, χωρίς βαθμό παραμένουν στο πρωτάθλημα τα «λιοντάρια», καθώς είχαν ηττηθεί με 3-2 στην πρεμιέρα από τον ΠΑΟΚ.

Από τη φυσούνα είδε τα δέκα τελευταία λεπτά ο Μπάγεβιτς, καθώς αποβλήθηκε για έντονη διαμαρτυρία από το διαιτητή Αμπάρκιολη.

Με άγριες διαθέσεις μπήκε στο παιχνίδι ο «δικέφαλος», ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ , που θα του έδινε το προβάδισμα για την πρώτη του νίκη στο νέο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Μπάγεβιτς απείλησε για πρώτη φορά μόλις στο 6’ με τον Τζιμπούρ, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Ράντμαν, με τον πορτιέρο του Πανσερραϊκού ωστόσο να βγαίνει νικητής στη μεταξύ τους «μονομαχία».

Στο επόμενο λεπτό ο Λυμπερόπουλος πέρασε τη μπάλα στον Μπερνς αλλά αυτός δεν πλάσαρε σωστά, ενώ στο 16΄ ο Λυμπερόπουλος βρήκε τον Σκόκο αλλά το σουτ του Αργεντινού απέκρουσε ο Ράντμαν.

Στο 26ο λεπτό, όμως, η τρίτη ασίστ του «Λύμπε» έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα για την ομάδα του Μπάγεβιτς.

Ο Τζιμπούρ προχώρησε καλύπτοντας ωραία τη μπάλα με το σώμα και σκόραρε, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Στο 34΄ ήταν ο Λυμπερόπουλος που λίγο έλλειψε να χριστεί σκόρερ αλλά η κεφαλιά του έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, για να χάσουν οι φιλοξενούμενοι τη μοναδική ευκαιρία τους στο πρώτο ημίχρονο στο 41ο λεπτό, όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Πάμπλο Αμο πήρε την κεφαλιά αστοχώντας για λίγο.

Στην επανάληψη, ύστερα από ένα “άχρωμο” πρώτο δεκάλεπτο η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 58ο λεπτό: ο Σκόκο εκτέλεσε κόρνερ βάζοντας πολλά φάλτσα στο χτύπημά του, ο Ράντμαν απέκρουσε δύσκολα και η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και ξανά κόρνερ.

Στο 70΄, όμως, ο Καφές εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στο κέντρο της αντίπαλης άμυνας και έκανε το 2-0, ενώ τρία λεπτά νωρίτερα είχε κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΚ ο Πατσατζόγλου.

Στο 79ο λεπτό αποβλήθηκε από τον πάγκο ο Μπάγεβιτς, που εκνευρίστηκε από ένα φάουλ που σφυρίχτηκε σε βάρος του Μάκου και αντέδρασε έντονα, για να φτάσουμε στη λήξη χωρίς άλλες συγκινήσεις.

Κίτρινες: Μάκος – Λεοζίνιο, Ντιόγκο, Κάστρο

ΑΕΚ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Αραμπατζής, Καφές, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Τζιμπούρ, Μάκος (83΄ Ντιοπ), Λαγός, Μπερνς (67΄ Πατσατζόγλου), Σκόκο (90΄ Λεονάρντο), Λυμπερόπουλος.