Πολύτιμο «τρίποντο» κατέκτησε το Σάββατο η ΑΕΚ, παίρνοντας τεράστια βαθμολογική ανάσα.

Η ομάδα του Έβαλντ Λίνεν αναδείχθηκε νικήτρια με 2-1 σκορ στον «τελικό» με τη Βέροια, που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ, για την 20η αγωνιστική της Super League, κι έτσι απομακρύνθηκε τέσσερις βαθμούς από τον προτελευταίο, Άρη.

Τα γκολ της «Ένωσης» σημείωσαν ο Φούντας (3′) και ο Κατίδης (84′), ο οποίος μάλιστα πανηγύρισε το νικητήριο τέρμα με προτεταμένο το δεξί του χέρι, κίνηση που παραπέμπει σε φασιστικό χαιρετισμό. Από την άλλη, η «βασίλισσα» του Βορρά είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ολαϊτάν (75′).

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα ο Νίκος Γεωργέας τιμήθηκε από την «κιτρινόμαυρη» ΠΑΕ για την πολυετή προσφορά του στην ομάδα.

TΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι για την ΑΕΚ, η οποία με γκολ από τα… αποδυτήρια, πήρε… κεφάλι στο σκορ μόλις στο 3’, όταν ο Γκερέρο πάσαρε στον Φούντα, που ξεχύθηκε μπροστά και με σουτ έκανε το 1-0.

Αυτό το τέρμα όπως είναι φυσικο, έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση στους «κιτρινόμαυρους», που μάλιστα θα μπορούσαν να κάνουν το 2-0 στο 13′ με το σουτ του Πετρόπουλου, που απομάκρυνε με υπερένταση ο Λόπεζ.

Πάντως μετά το πρώτο 25λεπτο η «βασίλισσα» του Βορρά άρχισε να κάνει αισθητή την παρουσία της και στο 27′ έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Καλτσά, ενώ στο 35′ το λάθος γύρισμα του Μπουγαΐδη προς τον Κωνσταντόπουλο, που είχε βγει, την τελευταία στιγμή δεν αποδείχθηκε μοιραίο.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι άρχισαν να εμφανίζουν τη γνωστή αστάθεια και οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να το εκμεταλλευτούν.

Έτσι, αφού απείλησαν στο 55′ με τα διαδοχικά σουτ μέσα από την περιοχή των Γεωργιάδη και Ολαϊτάν, που αποκρούστηκαν με δυσκολία από τους αμυντικούς, έφτασαν στην ισοφάριση στο 75′, με σουτ του Ολαϊτάν λίγο έξω από την περιοχή.

Μοιραία το ματς πήρε… φωτιά, με την ΑΕΚ να βγαίνει και πάλι μπροστά, προκειμένου να επανακτήσει το προβάδισμα.

Στο 79′ η κεφαλιά του Γκερέρο πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 84′ ήρθε το γκολ της νίκης, όταν σε σουτ του Κορδέρο από δεξιά, ο Κατίδης παρεμβλήθηκε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις ο Κόστλι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει εκ νέου και η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει μια καθοριστική νίκη για την παραμονή της στη Super League.

Κίτρινες: Κατίδης

ΑΕΚ (Έβαλντ Λίνεν): Κωνσταντόπουλος, Τσουμάγκας (73΄ Τσουκαλάς), Μπουγαΐδης, Κουτρουμπής, Βλάχος, Μητρόπουλος, Ρίκκα (82′ Ανάκογλου), Κορδέρο, Γκερέιρο, Φούντας (29′ Κατίδης), Πετρόπουλος.