Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα την Κυριακή από την Κέρκυρα, επικρατώντας με 1-0 της ομώνυμης ομάδας, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Super League.

Το γκολ που χάρισε το τρίποντο στους «ερυθρόλευκους», εξανεμίζοντας παράλληλα τις ελπίδες των Φαιάκων για την παραμονή στην κατηγορία, το πέτυχε ο Κώστας Μήτρογλου στο 79ο λεπτό.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή μπάλας από το ξεκίνημα του ματς και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για τους γηπεδούχους, που αμύνονταν με στόχο να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία τους.

Οι Πειραιώτες απείλησαν για πρώτη φορά στο 7ο λεπτό, με τον Αναστασόπουλο να αποκρούει το σουτ του Μανιάτη, ενώ η κεφαλιά του Μανωλά ένα λεπτό αργότερα έφυγε άουτ.

Στο 34ο λεπτό ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ έδιωξε σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του Παπάζογλου, που βρήκε στο πόδι του Τσουμάνη, δίνοντας φάλτσα στην μπάλα.

Από την πλευρά της, η Κέρκυρα προσπάθησε να «απαντήσει», αλλά ο Παπαδόπουλος πρόλαβε τον Κυβελίδη στο 39΄, πριν γίνει απειλητικός, ενώ η αντεπίθεση των Φαιάκων στο 45΄ κατέληξε σε ένα σουτ του Αθανασίου, που έφυγε αρκετά μέτρα πάνω από την εστία του Ολυμπιακού.

Ενδιάμεσα, στο 43΄, ο Βλαχοδήμος από πλάγια θέση στην περιοχή σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Αναστασόπουλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 51΄ με τον Αγρίτη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού από δεξιά κι έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στον Μανωλά κι έφυγε κόρνερ.

Ο Μίτσελ πέρασε στο 63΄ στον αγώνα τους Μασάντο και Φετφατζίδη (το σουτ του οποίου στο 65΄ υποχρέωσε τον Αναστασόπουλο σε διπλή προσπάθεια για να μπλοκάρει, προκειμένου να βοηθήσει την επίθεση του Ολυμπιακού, ενώ στο 70΄ χρησιμοποίησε και τον Μήτρογλου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 74΄ ο Αναστασόπουλος έδιωξε σε κόρνερ το φάουλ του Μασάντο, ενώ οι προσπάθειες του Ολυμπιακού «καρποφόρησαν» στο 79΄, όταν το δυνατό σουτ του Μήτρογλου έξω από την περιοχή κατέληξε στο βάθος της εστίας της Κέρκυρας για το 0-1.

Το σκορ δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα, καθώς το σουτ του Αμπντούν στο 91΄ έφυγε λίγο άουτ, όπως και αυτό του Κυβελίδη για την Κέρκυρα στο 90+3.

Κέρκυρα (Γιάννης Παπακώστας): Αναστασόπουλος, Τσουμάνης, Πετρούσης, Βενέτης, Αθανασίου (60′ Σκέμπης), Τσοκάνης, Στάμου (87′ Σίμωσης), Αγρίτης, Σταμόγιαννος (81′ Κρητικός), Λεόν, Κυβελίδης.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγιερι, Παπάζογλου, Παπαδόπουλος (70′ Παπάζογλου), Μανωλάς, Λυκογιάννης, Μανιάτης, Φέισα, Βλαχοδήμος (63′ Φετφατζίδης), Φουστέρ (63′ Μασάντο), Αμπντούν, Τζιμπούρ.