Ο Παναθηναϊκός, χάρη σε γκολ των Σισέ (44’, 45+’) και Νίνη, (83’) πέρασε με επιτυχία από το «μπλόκο» της Θεσσαλίας, επικρατώντας με 3-0 της Λάρισας, για την 21η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια, με τη σημερινή νίκη της, διατήρησε το +6 από τον Ολυμπιακό, ενώ παράλληλα κατάφερε να διευρύνει στους οκτώ βαθμούς τη διαφορά της από τον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στο άδειο λόγω τιμωρίας, «Καραισκάκη» απέναντι στον Λεβαδειακό, συντρίβοντας την ομάδα της Βοιωτίας με 5-1.

Κορυφαίοι από τους νικητές οι Νταρμπισάιρ (36, 53′) και Μήτρογλου (83′, 90+2′), οι οποίοι σημείωσαν από δύο γκολ.

Το σκορ για την ομάδα του Πειραιά είχε ανοίξει ο Μέλμπεργκ (19’), ενώ για την ομάδα του Ερντάντεθ σκόραρε ο Ταραλίδης (42’).

Ο ΠΑΟΚ στραβοπάτησε στο «Καυτανζόγλειο», καθώς ήρθε ισόπαλος 1-1 με τον Ηρακλή στο ντέρμπι της συμπρωτεύουσας.

Το σκορ για το «δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος μετά το σημερινό αποτέλεσμα έπεσε στην τρίτη θέση, άνοιξε ο Μουσλίμοβιτς (37’), ενώ για τον «Γηραιό» σκόραρε ο Γιάντσης (55’).

Από εκεί και πέρα, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου, ο Εργοτέλης επικράτησε με 4-3 του Αστέρα Τρίπολης.

Τα γκολ της ομάδας του Ηρακλείου σημείωσαν οι Φραγκουλάκης ( 7’ πεν.), Μπούντιμιρ (12’), Χίμπλινγκερ (28’) και Μπέτο (75’), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Λαζαρίδης (17’) και Καρέρα (58’, 64’)

Ο Ατρόμητος, εκμεταλλευόμενος σε ένα ακόμη παιχνίδι την έδρα του, κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 του Πανιώνιου στο Περιστέρι.

Το γκολ που χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Γιώργου Δώνη και… χάλασε παράλληλα το ντεμπούτο του Γιώργου Παράσχου στον πάγκο του Πανιώνιου σημείωσε ο Μπρίτο στο 55′.

Τέλος, ο Πανθρακικός με ένα γκολ το… Σάββατο και ένα… σήμερα επικράτησε με 2-0 του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο παιχνίδι που είχε αναβληθεί χθες στο ημίχρονο, λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης.

Η σημερινή νίκη είναι η δεύτερη στη σειρά για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, μετά από αυτή επί του Εργοτέλη.

Τα γκολ που χάρισαν το τρίποντο στον Πανθρακικό σημείωσαν οι Παπουλής (42΄) και Ρομπέρ με πέναλτι (76΄).

Στα χθεσινά παιχνίδια, εκμεταλλευόμενες τον παράγοντα έδρα η ΑΕΚ και η Καβάλα, έφτασαν στις νίκες στα πρώτα παιχνίδια της 21ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Η Ένωση, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο, επικράτησε 3-1 της Ξάνθης και μπήκε στην τετράδα, φτάνοντας στους 33 βαθμούς.

Οι Ακρίτες άνοιξαν το σκορ στο 9’ με ωραίο γκολ του Ρουμάνου Μπούγκα, όμως η Ένωση ισοφάρισε στο 17’ με πέναλτι του Μπλάνκο.

Στο 45’ ο Λεονάρντο έδωσε προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους», ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε και πάλι ο Μπλάνκο στο 79ο λεπτό.

Από την άλλη, η Καβάλα επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα με ένα… αυτογκόλ του Ηλία Κώτσιου στο 22ο λεπτό.

Το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου
16:45 Άρης-Πανθρακικός 0-2 (42′ Παπουλής,75′ Ρομπέρ) *(ο αγώνας είχε διακοπεί χθες, λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης και το δεύτερο ημιχρόνο του διεξήχθη σήμερα)

16:45 Καβάλα-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0

19:00 ΑΕΚ-Ξάνθη 3-1

Κυριακή 7 Φεβρουαρίου

14:30 Ατρόμητος-Πανιώνιος 1-0  (Μπρίτο 55′)

14:30 Εργοτέλης-Αστέρας Τρίπολης 4-3 (7’ πεν. Φραγκουλάκης, 12’ Μπούντιμιρ, 28’ Χίμπλινγκερ, 75’ Μπέτο-17’ Λαζαρίδης 58’, 64’ Καρέρα)

16:45 Ηρακλής-ΠΑΟΚ 1-1 (55′ Γιάντσης- 37′ Μουσλίμοβιτς)

16:45 Ολυμπιακός-Λεβαδειακός 5-1 (19′ Μέλμπεργκ 36′, 53′ Νταρμπισάιρ, 83′ 90+2′ Μήτρογλου, 42′ Ταραλίδης)

19:00 Λάρισα-Παναθηναϊκός 0-3 (44’, 45+’Σισέ, Νίνης 83’)