Ανάμεικτα συναισθήματα άφησε η 25η αγωνιστική της Super League στους δύο «αιώνιους».

Ο Παναθηναϊκός, χάρη σε γκολ των Σαλπιγγίδη (64΄), Λέτο (71΄) και Σισέ (74΄) «καθάρισε» (3-0) το παιχνίδι κόντρα στον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ολυμπιακός αντίθετα δέχτηκε «ροπαλιά» από τον Ηρακλή στο «Καυτανζόγλειο» και είδε τον τίτλο να απομακρύνεται ακόμη περισσότερο.

Η ομάδα του Πειραιά γνώρισε την ήττα με 1-0 από τον «Γηραιό» και έτσι υποχώρησε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας πλέον τρεις βαθμούς λιγότερους από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και πέντε από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι και έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του Μπουμπένκο σημείωσε ο Μάρα με εύστοχή εκτέλεση πέναλτι στο 6’.

Μετά από αρκετό διάστημα μακριά από τις νίκες ο Πανιώνιος επέστρεψε σήμερα στις επιτυχίες.

Η ομάδα του Παράσχου επιβλήθηκε με 3-0 της Skoda Ξάνθης, παίζοντας μάλιστα κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «κυανέρυθρων» στο σημερινό παιχνίδι ήταν ο Τζαβέλας, από τα πόδια του οποίου ξεκίνησαν και τα τρία γκολ της ομάδας του, που σημείωσαν οι Κουμορτζί (21’), Λάτκα (39΄) και Μπάλαμπαν (61’).

Βαθμούς και εντυπώσει μοιράστηκαν Εργοτέλης και Ατρόμητος, οι οποίοι αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο «Παγκρήτιο».

Η ομάδα του Καραγεωργίου πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 82’, χάρη σε αυτογκόλ του Σαγκανόφσκι, ωστόσο οι Περιστεριώτες ισοφάρισαν με γκολ του Σφακιανάκη στις καθυστερήσεις.

Ζωντανός στη μάχη που δίνει για να κρατηθεί στην βαθμολογία παρέμεινε ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Αστέρα Τρίπολης στους Ζωσιμάδες.

Το «φιλί της ζωής» στον «Άγιαξ» της Ηπείρου έδωσε ο Μπακαγιόκο, ο οποίος σκόραρε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας το πολύτιμο τρίποντο στους Ηπειρώτες.

Από τα χθεσινά παιχνίδια ξεχώρισαν οι νίκες του ΠΑΟΚ και της Λάρισας. Ο «δικέφαλος του Βορρά», επικράτησε εύκολα 3-0 του ουραγού Πανθρακικού στην «Τούμπα», φτάνοντας τους 56 βαθμούς και μετά την ήττα του Ολυμπιακού έμεινε χωρίς παρέα στη δεύτερη θέση.

Τα γκολ για τους Θεσσαλονικείς σημείωσαν οι Μαλεζάς (24’) Σορλέν (42’) , και Λίνο (79′).

Από εκεί και πέρα, στο «Αλκαζάρ» η Λάρισα επικράτησε 1-0 την ΑΕΚ και πήρε βαθειά βαθμολογική ανάσα, αφού απομακρύνθηκε τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Οι «βυσσινί» πήραν τη νίκη με το γκολ που πέτυχε ο Μπλάζεκ στο 55’.

Τέλος, στο «Ανθή Καραγιάννη», Καβάλα και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1. Κερδισμένοι από το αποτέλεσμα φαίνεται πως βγήκαν οι «κίτρινοι» αφού διατήρησαν τη διαφορά τους από τους «Αργοναύτες» και παρέμειναν στην 5η προνομιούχο θέση του πρωταθλήματος που οδηγεί στα πλέι οφ.