Δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στο «Ανθή Καραγιάννη» ο Ολυμπιακός, χάνοντας κι άλλο έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Η ομάδα του Πειραιά αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ (0-0) με τη μαχητική Καβάλα και πλέον απέχει επτά βαθμούς από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Νωρίτερα, η ομάδα του Νίκου Νιόπλια δεν συνάντησε απολύτως κανένα πρόβλημα κόντρα στον ουραγό Παναθρακικό, του οποίου επικράτησε με 2-0 στο ΟΑΚΑ.

Τα γκολ του «τριφυλλιού» σημείωσαν ο Καραγκούνης στο 26΄ και ο Σαλπιγγίδης στο 40΄.

Χωρίς βαθμολογικές απώλειες έφυγε από τους Ζωσιμάδες ο Άρης, ο οποίος επιβλήθηκε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, πετυχαίνοντας έτσι την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του.

Το γκολ που χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ σημείωσε ο Ναφτί στο 51’.

Από εκεί και πέρα, ο Ατρόμητος εκμεταλλευόμενος τον παράγοντα έδρα κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 της Λάρισας, κι έτσι απομακρύνθηκε από την ζώνη του υποβιβασμού.

Τα γκολ των Περιστεριωτών πέτυχαν οι Αναστασάκος (39’) και Μπαζίνσκι (63’), ενώ το τέρμα με το οποίο μείωσε η ομάδα του Ουζουνίδη σημείωσε ο Νταμπίζας (88’).

Χωρίς νικητή από εκεί και πέρα έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Λεβαδειακό στη Νέα Σμύρνη,

Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, με την ισοπαλία να αφήνει ευχαριστημένο τον «ιστορικό», ο οποίος, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2-0, ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.

Ο  Λεβαδειακός άνοιξε το σκορ με τον Ναπολεόνι, στο 75’ ο Μπάρκογλου σημείωσε το 2-0, ωστόσο η ομάδα του Φερέρα «έσωσε» το βαθμό, χάρη σε τέρματα του Μπάλαμπαν στο 86’ και Λάτκα στις καθυστερήσεις.

Στα χθεσινά αποτελέσματα στον «κάλαθο των αχρήστων» πέταξε η ΑΕΚ την ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από το «Καυτανζόγλειο».

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Ηρακλή, χάνοντας μάλιστα πέναλτι τρία λεπτά πριν από τη συμπλήρωση των 90’.

Μοιραίος για το «δικέφαλο» ήταν ο Ράφικ Τζιμπούρ. Ο Γαλλοαλγερινός επιθετικός, ο οποίος στο 55’ είχε ισοφαρίσει  για την ομάδα του, έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το γκολ, με το οποίο είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ η ομάδα του Σάββα Κωφίδη, πέτυχε στο 28’ με «φωτοβολίδα» έξω από τη μεγάλη περιοχή ένας πρώην παίκτης της ΑΕΚ, ο Παναγιώτης Κονέ.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, ΠΑΟΚ και Ξάνθη πέτυχαν εντός έδρας νίκες, αμφότεροι με 1-0 επί των Αστέρα Τρίπολης και Εργοτέλη αντίστοιχα.

Το γκολ που χάρισε τη νίκη στο «δικέφαλο» του Βορρά πέτυχε ο Βασίλης Κουτσιανικούλης στο 54′, ενώ το νικητήριο τέρμα της Ξάνθης σημείωσε στο 62’ ο νεοαποκτηθείς Άγγλος επιθετικός, Έλινγκτον.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο 16 Ιανουαρίου
16:45 ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 1-0 (54′ Κουτσιανικούλης)
19:00 Ηρακλής-ΑΕΚ 1-1 (28′ Κονέ, 55′ Τζιμπούρ)
19:00 Ξάνθη-Εργοτέλης 1-0 (62′ Έλινγκτον)

Κυριακή 17 Ιανουαρίου

14:30 Ατρόμητος-Λάρισα 2-1 (39’ Αναστασάκος, 63’ Μπαζίνσκι, 88′ Νταμπίζας),
14:30 Πανιώνιος-Λεβαδειακός 2-2 (86′ Μπάλαμπαν, 90′ Λάτκα – 57′ Ναπολεόνι, 75’ Μπάρκογλου)
16:45 Παναθηναϊκός-Πανθρακικός ΝOVA (26′ Καραγκούνης, 40′ Σαλπιγγίδης)
16:45 ΠΑΣ Γιάννινα-Άρης 0-1 (51΄ Ναφτί)
19:00 Καβάλα-Ολυμπιακός 0-0