Την πρόκριση στην προημιτελική φάση της Ευρωλίγκα εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του με 84-81 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας επί της Αρμάνι Τζινς Μιλάνο, σε παιχνίδι για την 5η αγωνιστική της φάση των «16». Την τελευταία αγωνιστική η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη θα αντιμετωπίσει στην Ισπανία την Ταού, με τον νικητή να παίρνει την πρώτη θέση του 5ου ομίλου και το πλεονέκτημα για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η Αρμάνι Μιλάνο αποκλείστηκε από τη συνέχεια του τουρνουά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γιάννης Μπουρούσης με 15 από τους 24 πόντους του Ολυμπιακού, οδήγησε την ομάδα του στο +4 (24-20), με τους «ερυθρόλευκους» στο 6’ να κερδίζουν 20-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φροντ λάιν του Ολυμπιακού, αλλά η Μιλάνο με όπλο της τα επιθετικά ριμπάουντ κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-39.

Στην τρίτη περίοδο  ομάδα του Πιέρο Μπούκι με ηγέτη και σκόρερ τον Χολ κατάφερε να διατηρηθεί σε απόσταση αναπνοής από τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα με δύο ως τέσσερις πόντους. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο 59-59, ενώ το γεγονός της περιόδου ήταν η είσοδος του Τζος Τσίλντρες στο 24ο λεπτό.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο Παπαλουκάς κατάφερε να οργανώσει και να κατευθύνει ιδανικά τον Ολυμπιακό, ενώ ο Χαλπερίν με εξαιρετική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, έδωσε στους Πειραιώτες το προβάδισμα με 73-64. Η ομάδα του Μιλάνου μείωσε στη συνέχεια 74-71, αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία του και έφτασε στη νίκη με 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 39-39, 59-59, 84-81.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 7, Πελεκάνος, Τσίλντρες 1, Βούιτσιτς 27, Μπουρούσης 20 (14ρ.), Χαλπερίν 10 (2), Γκριρ 7 (1), Βασιλόπουλος 2, Βουγιούκας, Ερτσεγκ 7, Τεόντοσιτς, Πάργκο 3 (1).

Αρμάνι Μιλάνο (Πιέρο Μπούκι): Χολ 27 (4), Σόου 3, Μορντέντε 5 (1), Βιτάλι 9 (1), Τόμας, Ρόκα, Πράις 9 (2), Κατελίνας, Τέιλορ 7, Χόκινς 21 (2).