Με το γκολ που πέτυχε ο Πίτερ Κράουτς στο Λονδίνο, η Τότεναμ έγινε η τρίτη ομάδα μετά την Μπαρτσελόνα και τη Σαχτάρ Ντόνετσκ που πέρασε στους «8» του Champions League. Τα «σπιρούνια» έμειναν στο 0-0 με τη Μίλαν στο παιχνίδι-ρεβάνς του «Γουάιτ Χαρτ Λέιν».

Οι «ροσονέρι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου και θα μπορούσαν να σκοράρουν στο 25’, όταν μετά από σουτ του Ρομπίνιο και κόντρα στον Αμπάτε, η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, αλλά ο Γκαλάς απομάκρυνε ακριβώς πάνω στη γραμμή. Στο 28’, ο Γκόμες απέκρουσε το πλασέ του Πάτο, ενώ η Τότεναμ στο διάστημα αυτό ήταν το σουτ-φάουλ του Φαν ντερ Φάαρτ, που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αμπιάτι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Κράουτς να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά. Η Μίλαν είχε μία καλή στιγμή με τον Πάτο στο 77’, ενώ «άγγιξε» το γκολ στις καθυστερήσεις, με το σουτ του Ρομπίνιο να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Κίτρινες: Γιανκουλόφσκι, Πάτο, Φλαμινί